Streszczenie

Część I W ofierze

Główna bohaterka, Katniss, budzi się w dzień dożynek. Idzie do lasu z łukiem, by zapolować, choć jest to nielegalne. Spotyka się tam ze swoim przyjacielem - Gailem. Łowią ryby i zbierają poziomki. Na czarnym rynku zamieniają je na chleb i sól.

Tego dnia losowane są nazwiska do Głodowych Igrzysk spośród wszystkich obywateli od 12 do 18 roku życia. Im więcej ma się lat i im biedniejszym się jest, tym ma się większą szansę na wylosowanie. Główna bohaterka idzie na plac i po raz kolejny słucha opowieści o genezie Głodowych Igrzysk - są one konsekwencją powstania Dystryktów przeciw Kapitolowi. Katniss i Gale martwią się o siebie nawzajem, bo mają więcej losów niż ich rówieśnicy. Wylosowana zostaje siostra głównej bohaterki. Katniss postanawia ją zastąpić, czuje, że to jej odpowiedzialność. Wspomina pierwsze miesiące po śmierci ojca - kiedy matka wpadła w katatonię i ona stała się głową rodziny.

Z chłopców zostaje wybrany Peeta Mellark. Poznała go, gdy szukając jedzenia po śmierci ojca. Dostała od niego dwa bochenki chleba z piekarni jego rodziców.

Dziewczyna przed wyjazdem żegna się z matką i siostrą. Przychodzi także piekarz dając jej ciastka i obiecując, że zajmie się małą. Później pojawia się Madge, jedyna koleżanka z klasy, dając jej broszkę, żeby przypominała jej dom. Na koniec żegna się z Galem.

W pociągu każdy ma swoje pomieszczenie i własną łazienkę z gorącą wodą, czego nie ma w domu. Jedzą obiad, po czym oglądają losowania z innych dystryktów.

Ich mentorem jest jedyny człowiek z ich dystryktu, który wygrał igrzyska - aktualnie alkoholik. Tylko on będzie mógł im pomóc, kiedy znajdą się na arenie. Kiedy przychodzi na kolację upada bez świadomości, a trybuci mu pomagają. Dziewczyna przekonuje się, że Peeta jest po prostu dobry, co oddala ją od niego - nie może sobie pozwolić na zażyłośćpodczas Igrzysk.

Przy śniadaniu kłócą się z mentorem, by zmusić go do współpracy - dogadują się. Kiedy dojeżdżają do Kapitolu dziewczyna orientuje się, że dobroć Peety to składnik jego strategii przetrwania.

W centrum odnowy Katniss poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym. Mimo obawy dziewczyny jej stylista nie jest ekscentrykiem i nie musi paradować w skąpym stroju. Stroje jej i Peety będą płonąć -  stylista chce, by tym razem wszyscy zauważyli i pokochali trybutów z dwunastego dystryktu. Kiedy wyjeżdżają swoim rydwanem pokazjując się publiczności wszyscy wiwatują na ich cześć, nie zwracają uwagi na pozostałych. Według wskazówek stylisty łapią się za ręce, przez co są postrzegani jako para.

W ośrodku szkoleniowym mieszkają w niesamowitych luksusach. Podczas kolacji Katniss ropoznaje jedną ze służących. Tłumaczą jej, że jest awoksem - za zdradę odcięto jej język - nie może, a raczej nie powinna jej znać. Peeta kryje ją, ale później prosi o wyjaśnienie - Katniss widziała ją gdy uciekała przez las i została pojmana.

Przy śniadaniu myśli o domu.Czeka ich teraz 3 dni szkolenia. Mentor ustala z nimi strategię. Peeta jest przekonany o zdolnościach Katniss. Przy szkoleniu dalej mają trzymać się razem i nie prezentować swoich najlepszych zdolności - łucznictwa i podnoszenia ciężarów.

Podczas prezentacji umiejętności organizatorom Katniss wytrącona z równowagi ignorancją działaczy trafia strzałą w jabłko umieszczone w pysku świni, która skupia uwagę większości, i wybiega z sali. Przy kolacji opowiada o zdarzeniu reszcie ekipy - wszyscy są przerażeni. Przy ogłaszaniu wyników okazuje się, że jednak organizatorzy docenili jej butność - Katniss otrzymuje najwięcej ze wszystkich - 11 punktów.

Następnego dnia, w niedzielę rano wspomina Gala, który w tym momencie najprawdopodobniej poluje, jak to mieli w zwyczaju. Przypomina sobie, jak spotkali się po raz pierwszy. Na śniadaniu okazuje się, że musi nastąpić zmiana taktyki - Peeta poprosił o oddzielne szkolenie. Katniss przygotowuje się do prezentacji na wieczornym przyjęciu - od tego zależy poparcie publiczności i sponsorów. Próbują stworzyć jej kreację, ale jest to bardzo trudne i bardzo ją denerwuje. W pokoju wyładowuje złość na przedmiotach. Rudowłosa dziewczyna pomaga jej posprzątać, Katniss przeprasza, że jej nie pomogła.

Następnego dnia stylizują jej wygląd. Stylista pomaga jej przyjąć strategię na prezentację - ma być sobą, prezentować się jakby opowiadała przyjacielowi.

Okazuje się, że oficjalnie nadal mają udawać przyjaciół. Każdy ma na prezentację 3 min. Jej prezentacja przebiega bardzo dobrze.

Część II Igrzyska

Peeta przyznaje się na prezentacji, że jest zakochany w Katniss. Gdy zostają sami dziewczyna atakuje jego, później resztę ekipy. Oni uważają że Chłopiec zrobił jej przysługę, po chwili dociera to także do niej. Po kolacji żegnają się ze wszystkimi. Nie mogąc zasnąć Katniss idzie odetchnąć na dach - spotyka tam Peete. Kłócą się.

Rano zabiera ją poduszkowiec gdzie zostaje jej wstrzyknięty lokalizator i je śniadanie. Na miejscu jest z nią stylista Cinna, wspiera ją w ostatnich chwilach.

Kiedy wyjeżdżają na platformę muszą wytrzymać 60 sekund, zanim rusza - albo do rogu obfitości po potrzebne przedmioty, albo jak najdalej, by nie dać sie zabić - Katniss wybiera drugą opcję. Chcę zabrać tylko plecak. Szarpie się o niego z jakimś chłopakiem, który zostaje zabity. Dziewczyna ucieka i wędruje przez długie godziny jak najdalej od rogu. Pierwszego dnia umiera 11 osób. W plecaku znajduje śpiwór - urządza sobie schronienie na drzewie, rozstawia też pułapki na zwierzęta. Któryś z trybutów niedaleko rozpala ogień. O świcie zawodowcy zabijaja te osobę. Katniss z rozmowy orientuje się, że Peeta brata się z zawodowcami. Mają nadzieje, że chłopak pomoże im namierzyć dziewczynę. Katniss podsłuchuje ich z drzewa.

Przemieszcza się - we wnykach znajduje królika, w obozowisku zmarłej dziewczyny piecze królika i wyrusza na poszukiwanie wody. Pragnienie się wzmaga, ale dalej nie może znaleźć. Kiedy upada i gotuje się na śmierć orientuje się, że jest kilka metrów od stawu. Nawadnia się i zostaje tam na noc. Budzi ją pożar. Szybko zbiera rzeczy i ucieka. Jest przekonana, że to dzieło organizatorów. Kiedy się zatrzymuje ktoś celuje w nią pociskami ognia, obrywa w nogę. Trafia do stawu, co uśmierza ból. Odpoczywa tam chwilę. Kiedy słyszy zbliżające się kroki ucieka na drzewo. Zawodowcy próbują ją dosięgnąć, ale nie dają rady. Katniss zostaje na drzewie na noc. Przeciwnicy zostają na dole na noc. Na drzewie obok dziewczyna dostrzega Ru, która uprzytamnia jej, że nad głową ma gniazdo os. przycina gałąź do ¾ po czym znajduje pierwszy prezent od sponsora - maść na oparzenia. O świcie dopiłowuje gałąź. Zostaje ukąszona 3 razy. Gniazdo rozbija się na dole i atakuje zawodowców. Katniss zeskakuje z drzewa biegnie do jeziora, ma halucynacje od ukonszeń. Tam uprzytamnia sobie, że jedna ze zmarłych miała w ręku łuk - biegnie, by go odzyskać. Kiedy walczy z jej ciałem, by odebrać jej broń, znajduje ją Peeta i zamiast ją zabić, każe jej uciekać. Biebnie na oślep po czym traci przytomność. Dręczą ją koszmary, po czym budzi się zesztywniała.

Znajduje rzekę i poluje. Kiedy siedzi przy ognisku przychodzi do niej Ru - postanawiają zawrzeć sojusz - dzielą się zapasami i lekami. Katniss postanawia, że najlepszym rozwiązaniem będzie zniszczenie zapasów zawodowców. Myśli, że pójdzie jej gładko, ale okazuje się, że teren wokół ich obozowiska jest zaminowany. Uaktywnia miny zestrzeliwując worek jabłek - zapasy zostają zniszczone. Z oddali obserwuje jak wracają. Chłopak, który rozmieścił miny zostaje zabity przez przywódcę. Pozostali wyruszają na poszukiwania tego, kto zniszczył ich zapasy. Katniss zasypia w kryjówce. Kiedy budzi się widzi Liszkę zabierającą zawodowcom niezniszczone, przydatne przedmioty. Katniss wychodzi z kryjówki, idzie do ustalonego z Ru miejsca spotkania, ale tam jej nie ma. Poszukując dziewczynki słyszy jej krzyk, kiedy podbiega widzi, że włucznia wbija się w brzuch Ru. Katniss natychmiast zabija oprawcę strzałą. Śpiewa umierającej dziewczynce. Nie potrafi pogodzić się z jej śmiercią, obkłada jej ciało kwiatami. Przed nocą otrzymuje prezent - chleb od ludzi z dystryktu Ru. Kiedy się budzi przepakowuje plecak i idzie na polowanie. wieczorem zostaje nadany komunikat, że zostają zmienione zasady - w tym roku mogą wygrać dwie osoby, jeśli są z tego samego dystryktu.

Część III Zwycięzca

Zaczyna szukać Peety w okolicy rzeki - znajduje go zakamuflowanego w taki sposób, że nikt nie byłby w stanie go dostrzec. Pomaga mu się umyć, pierze jego rzeczy, daje lekarstwo przeciwgorączkowe i opatruje rany, szczególnie najgroźniejszą, na nodze. Zabiera go rzeką do groty, bo chłopak nie może się poruszać. Pielęgnuje go, całują się, wciąż udając zakochanych. Dostają od sponsorów garnek z rosołem. Katniss w nocy nie śpi, trzyma wartę, by nikt ich nie znalazł. Peeta daje jej gesty czułości. Rano przynosi mu śniadanie po czym zasypia. Kiedy zmienia mu opatrunek rozumie, że jeśli nie dostaną antybiotyku, Peeta umrze. Chłopak prosi ją o opowiedzenie najlepszego dnia życia - przypomina sobie, jak kupiła siostrze chorą kozę na urodziny, której dziewczynka pomogła wyzdrowieć. Otrzymują zaproszenie na ucztę, gdzie każdy ma dostać to, czego najbardziej potrzebują. Katniss próbuje oszukać Peetę, że nie pójdzie, ale nie udaje się jej to - chłopak grozi, że pójdzie za nią, nawet gdyby miał się czołgać. Dostają przesyłkę - dziewczyna początkowo cieszy się, że to antybiotyk, ale uświadamia sobie, że to lek nasenny - dzięki temu będzie mogła pójść na ucztę. Miesza go z jagodami, Peeta zjada i traci przytomność. Przed świtem idzie do rogu obfitości. Liszka pierwsza zabiera szybko swój plecak i znika. Katniss biegnie po swój, ale atakuje ją dziewczyna z 2 dystryktu Clowl. Pastwi się nad nią przed zabiciem, w ostatniej chwile ściąga ją z Katniss chłopak z 11 dystryktu T, obwiniając za śmierć Ro, po czym wbija jej kamień w głowę. Oszczędza Katniss, kiedy ta mówi, że pomściła dziewczynkę. Dobiega do jaskini, robi Peecie zastrzyk i mdleje. budzi się następnego dnia. Chłopiec zrobił jej opatrunek i zaopiekował się nią. Kłócą się o to, że dziewczyna wyszła na ucztę. Katniss zdaje sobie sprawę, że nie chciała, żeby on umarł nie tylko ze względu na samotność, z którą musiałaby się zmierzyć. Całują się i nie jest to nieprzyjemne. Następnego dnia dalej leje. Katniss zmusza chłopaka do wyznań - zakochał się w niej pierwszego dnia szkoły. Mówi też, że jego ojciec chciał poślubić jej matkę. Kiedy z dwóch stron padają deklarecje pojawia się prezent - kosz, a w nim uczta.

Dziewczyna zastanawia się, jak działa jej relacja z mentorem - dostrzega, że rozumie jego przesłania. wieczorem widzą, że T został zabity. Rano jedzą śniadanie i wyruszają na łowy. Katniss obawia się, że Peeta będzie ją spowalniał. Pokazuje mu co warto zbierać, a sama idę zapolować - mają się komunikować gwizdami. Niesłysząc chłopaka denerwuje się i biegnie do niego - zbiera jagody. Jest wściekła, że zniknął. Okazuje się, że zrywane przez chłopca jagody są trujące. Liszka umiera - ukradła im owoce i zjadła je, co natychmiast ją otruło. Natychmiast piecze zwierzęta, a później wracają do jaskini. Spędzają spokojną noc. jedzą śniadanie i zbierają się na dalsze polowanie. Rzeka i staw są zupełnie wyschnięte - organizatorzy zmuszą im tych, żeby przenieśli się nad jezioro - tak też robią. Czekają przy jeziorze na katona - ostatniego, który przeżył. Kiedy wpada na polanę biegnie dalej jakby ich nie dostrzegał - goni go stado zmutowanych wilków. Biegną za nim do rogu obfitości i wspinają się na niego. Peeta kuśtyka najszybciej jak może, Katniss osłania go strzałami

Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że goniące ich stado to mutanci wilków z zabitymi do tej pory trybutami. Kato łapie Peetę za gardło - jeśli Katniss go zabije, Peta również umrze. Dzięki podpowiedzi chłopaka, dziewczyna strzela mu w rękę, a Kato spada z rogu i wilki go atakują. Męczy się przez całą noc, więc w akcie miłosierdzia Katniss strzela mu w głowę.

Para przechodzi nad jezioro, żeby poduszkowiec mógł zabrać jego ciało. Kiedy dziewczyna znajduje swoją strzałę, by naprawić opatrunek Peeta, rozbrzmiewa oświadczenie, że wcześniejsze obwieszczenie jest anulowane i któreś z nich musi umrzeć. Po pierwszym zdziwieniu kłócą się które z nich powinno umrzeć. Katniss jest przekonana, że organizatorzy zrobią wszystko, żeby mieć zwycięzcę, więc sugeruje, aby oboje popełnili samobójstwo. Kiedy każde z nich trzyma w ręku śmiertelne jagody i zbliża je do ust zostaje obwieszczone, że oboje zwyciężają. Wypluwają je. Przylatuje po nich poduszkowiec. Peeta od razu ląduje na stole operacyjnym. Kiedy lądują w ośrodku szkoleniowym któs od tyłu daje jej zastrzyk i mdleje. Budzi się w pokoju bez drzwi, przywiązana do łóżka i słysząc na lewe ucho. Pojawia się jej znajoma awoksa z jedzeniem. Dowiaduje się, że Peeta przeżył. Kiedy zjada przez jedną z rurek dostaje środek  po którym zasypia - dzieje się tak kilka razy. Wreszcie budzi się nieskrępowana. Jej skóra jest idealnie gładka. Znajduje swoją ekipę, wszyscy się cieszą i jej gratulują. Nie ma Peety - mają się spotkać dopiero na scenie. Sinna ubiera ją w skromną sukienkę sugerując, że spodoba się ona chłopakowi. Przed wystąpieniem Heimich w sekrecie mówi Katniss, że Kapitol jest wściekły i jedynym sposobem, by ich u jest udawać szaleńczą miłość.

Na scenie rzuca się na Peetę, całują się i przytulają. Siadają na kanapie i muszą oglądać 3 godzinny skrót Igrzysk, jest to dla niej bardzo trudne. Kiedy prezydent ich koronuje widzi w jego wzroku, że to ona jest obwiniana za zaistniałą sytuację. Do późna są na bankiecie, gdzie wszyscy wysoko postawieni chcą sobie zrobić z nimi zdjęcie. Kiedy idą na spoczynek nie mają możliwości porozmawiać na osobności. Kiedy Katniss chce się wymkąć w nocy jej pokój jest zamknięty od zewnątrz - zdaje sobie sprawę, że jest cały czas oberwowana i kontrolowana. Następnego dnia odbywają się wywiady. Katniss robi wszystko, żeby podkreślić ich miłość. Dziewczyna orientuje się, że noga Peety została amputowana i zastąpiła ją metalowo-plastikowo konstrukcja. Później zbierają swoje rzeczy i wracają pociągiem do domu. Kiedy wysiadają na chwilę na postoju Hemlich chwali ich za dobrze odegrane role - dopiero wtedy Peeta dowiaduje się, że byli w niebezpieczeństwie, a Katniss robiła to, co było konieczne, by przetrwali - jego uczucie do niej jest prawdziwe.