Streszczenie

Kwiecień

Opowieść rozpoczyna się w prima aprilis. Miziołek jest zawiedziony, że dorosłych nie bawią jego żarty. Chłopiec marzy o rowerze, ale mama ignoruje jego prośby. Klasowy kolega - Fifa, ma szczura, którego przynosi na lekcje. Szczur choruje od jedzenia petów. Zwierzątko ma młode i Miziołek chce wziąć jednego szczurka do domu. Cała rodzina oprócz Mamiszona wyraża aprobatę, więc w końcu i ona ulega. Po kłótniach imię zostaje wybrane przez losowanie - szczur nazywa się Ogryzek. Mama dzierga dla niego ubranko. Miziołek edukuje najmłodszą siostrę muzycznie - puszcza jej na słuchawkach rap.

Maj

Miziołek dostał pocztówkę od tajemniczej wielbicielki. Mama pod wpływem koleżanki zaczyna medytować. Weekend spędzają na działce. Miziołek z kolegami rozważa różne pomysły na biznes - od wróżenia po konsruowanie "pierdzików". Pewnego dnia Miziołek budzi się z gorączką, co daje mu nadzieję na kilka dni wolnych od szkoły. Kiedy następnego dnia temperatura spada, podgrzewa termometr. Rodzice orientują się, że udaje, więc dostaje tylko kleik (zalecenie lekarza), który przekonuje go do wyzdrowienia. Wymyśla listę gości na urodziny. W szkole odbywają się wybory miss, co powoduje popłoch wśród dziewczyn. Ku zdziwieniu Miziołka do finału przechodzi Pućka, która jeździ na deskorolce i trenuje Kickboxing. 24.05 odbywają się urodziny i Miziołek jest bardzo zadowolony z imprezy.

Czerwiec

Zbliżający się koniec roku zmusza kolegów Miziołka do nauki, co ogranicza czas na zabawę. Chłopiec nie chce, żeby mama szła z nim na rozdanie świadectw, bo boi się krzyków o dobry z zachowania, na szczęście mama zapomina. Miziołek pakuje się na kolonie i wyjeżdża pod koniec czerwca. Zamiast pamiętnika pisze listy do rodziców.

Listy - lipiec i sierpień

Droga do Pupek przebiega z niespodziankami - jeden z chłopców w pociągu włącza hamulec bezpieczeństwa, reszta rozrabia, więc zostają przesadzeniu do przedziału dziewczynek. Kiedy rodzice przysyłają Miziołkowi słodycze dzieli się z kolegami. Zwiedzają Malbork. Mamiszon przysyła mu jeden kalosz.

Kiedy wraca, zastaje w domu remont, więc wyjeżdża do babci do Kełpina i stamtąd pisze kolejne listy. Spotyka tam swoich kolegów, z którym wspólnie rozrabiają - rok wcześniej oddali rzeczy babci do muzeum regionalnego.

Następnie jedzie na obóz harcerski, gdzie cały czas pada. Śpi w namiocie z chłopcem, który bardzo dużo je - martwi go to, bo mają wspólne zapasy.

Ostatnia wyprawa to wczasy z rodziną nad morzem. Poznaje tam chłopców że świnką morską, z którymi buduje dla niej statek. Papiszon bierze udział w konkursie na zamek z piasku i wygrywa. Wracając stoją w wielkim korku i droga zajmuje im cały dzień.

Wrzesień

Miziołek ma nowego kolegę w klasie - czarnoskórego Stanisława Łokietka. Jeden ze szkolnych bandytów grozi chłopcu, jednak przy bezpośredniej konfrontacji okazuje się, że nowy kolega zna kung-fu i pokonuje zbira. Na matematyce Beata chce pożyczyć od Miziołka kątomierz i chłopiec zastanawia się, czy to znak sympatii. Kaśka przeklina, ale zapytany przez Mamiszona psycholog radzi ignorować jej zachowania. Przewodniczącym klasy zostaje Zarazek, który po otrzymaniu tej funkcji zmienia się i zaczyna skarżyć. Miziołek z kolegami próbują zrobić fajerwerki - zabawa kończy się spalonym obrusem. Mamiszon próbuje napisać powieść, żeby zarobić na remont łazienki.

Październik

Tata ogłasza protest przeciwko pisaniu powieści. Po uzyskaniu porozumienia mama wraca do gotowania, a pisanie ma odłożyć na niedziele. Miziołek jest zazdrosny o Beatę, więc cieszy się, kiedy zostaje przesadzona do jego ławki za gadanie. Zaczyna o siebie dbać, co wzbudza podejrzenia rodziny. Zaczyna się remont łazienki na krótko przerwany zniknięciem fachowców po otrzymaniu zaliczki.

Listopad

Klakson zazdrości Miziołków szczura i też chce mieć zwierzątko. Kupuję węża, bo wydaje mu się, że on spełni warunki rodziców - nie będzie gubił sierści, nie trzeba go wyprowadzać. Nie jest tak, więc ukrywa węża w piwnicy sąsiadki. Kiedy chłopcy przychodzą po dwóch dniach gada nie ma w pudełku. Udaje się im go znaleźć przekopując koks. Do Miziołków przyjeżdża wujostwo z córką i nieznośnym synem. Kiedy Damianek bez pozwolenia wchodzi do pokoju Papiszona ten go szczypi, co do tego stopnia złościwujostwo, że przenoszą się do innej części rodziny. Klasa Miziołka planuje wystawiać Calineczkę, chłopiec będzie Chrząszczem. Przedstawienie okazuje się klapą.

Grudzień

Na mikołajkowej dyskotece Miziołek tańczy z Beata. Ida też razem do kina i stoją razem w kolejce po karpia. Koledzy są o to zazdrośni. Świeta przebiegają jak zwykle - w wigilię wszyscy się kłócą, ale godzą się przed wieczerzą. Małe Miziołki spędzają sylwestra z dziadkami w mieszkaniu, kiedy rodzice są na balu.

Styczeń

Rodzice na rocznicę ślubu idą do teatru. Miziołek wpisuje się do pamiętnika Beaty i idą razem na lodowisko. Żeby nie pisać klasówki z geografii Miziolek, Klakson, Fifa i Piroman idą na wagary do kina. Niestety w drodze spotykają panią Barszcz, co skutkuje wezwaniem rodziców do szkoły. Klakson opowiada, że widział kosmitę. Piroman z Miziołków chcą go sprawdzić - przebierają Kaśkę, by przypominała UFO z opowieści. Klakson widząc ją od razu zatrzaskuje drzwi. Siostra wydaje go, że zmyślił historię z kosmitą by zwrócić uwagę Beaty.

Luty

Miziołek rozbija skarbonkę i za zawartość kupuje rolki. Na ferie wyjeżdża do zakopanego na zimowisko i stamtąd pisze listy do rodziców.

Marzec

Po tym jak Mamiszon nie zmieściła się w sukienkę ze studniówki zarządza dietę dla wszystkich domowników i zaczyna ćwiczyć. Rodzina potajemnie je ciastka i jedzie na obiad do babci. Mama kończy dietę, gdy Papiszona stwierdza, że chude kobiety są brzydkie. Rodzice robią prywatkę dla znajomych na czas której dzieci są u dziadków.