Charakterystyka Gabrysi Borejko

Gabrysia Borejko jest wesołą, pełną energii siedemnastolatką. Razem z rodzicami i trzema młodszymi siostrami – Idą, Natalią i Patrycją – wprowadza się do mieszkania przy ulicy Roosevelta 5 na poznańskich Jeżycach. Jest wysoką, dobrze zbudowaną blondynką o krótko obciętych włosach i wiecznie roześmianych, bijących wrodzoną mądrością oczach kasztanowej barwy, którymi uważnie obserwuje świat spod wyraźnie zarysowanych brwi. Gabrysia ma zwyczaj zaczynać dzień od lodowatego prysznica i gimnastyki, toteż jest krzepką, rumianą osóbką o zdrowej cerze ozdobionej piegami.

Najstarsza Borejkówna odziedziczyła intelekt po tacie, toteż doskonale radzi sobie z przedmiotami humanistycznymi, a ambicja i pracowitość pozwalają jej na osiąganie dobrych wyników również z innych przedmiotów. Zarówno wobec znajomych ze szkoły, jak i członków rodziny, bywa czasem nieco szorstka, pod płaszczykiem bardzo racjonalnego podejścia do życia skrywa jednak ogromne pokłady czułości i życzliwości. Zawsze skora do pomocy innym, myślenie o samej sobie pozostawia na szarym końcu.

Nieprzewidziany pobyt mamy w szpitalu zmusza Gabrysię do wykazania się jeszcze jedną cechą – odpowiedzialnością. Pomimo, że nie ma smykałki do żadnej z prac domowych, potrafi sprawnie zorganizować życie rodziny pod nieobecność pani Borejko, korzystając chętnie z pomocy przyjaciół i krewnych, na którą zawsze może liczyć. Gabrysia bez szemrania bierze na siebie nowe obowiązki, a własną odwagą w stawianiu czoła nowym życiowym wyzwaniom próbuje uspokoić obawy młodszych sióstr.

Gabrysia okazuje się też nieszablonową romantyczką, gładkie komplementy szkolnego kolegi, Janusza Pyziaka, nie przekonują jej bowiem do kolejnych spotkań, a wprost przeciwnie – odstraszają od niezbyt finezyjnego podrywacza. Jego osoba okazuje się dla dziewczyny atrakcyjna dopiero wtedy, gdy Janusz zaczyna pomagać jej w rozmaitych obowiązkach i próbuje jakkolwiek ulżyć w trudnej życiowej sytuacji. Na co dzień Gabrysia jest bardzo silną, samodzielną osobą, przy szkolnym koledze może jednak poczuć się bezpiecznie i pozwolić się sobą zaopiekować – to poczucie ostatecznie przesądza o podjęciu ryzyka i nawiązaniu poważniejszej znajomości z nawróconym podrywaczem.