Bohaterowie

Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek swoje imię odziedziczył po dwóch zwierzątkach: Puchatku – białym łabędziu oraz Kubusiu – niedźwiadku z ZOO.

Puchatek to Miś o Bardzo Małym Rozumku i ulubieniec Krzysia. Łasy na miód, prawie zawsze jest głodny i chętny na zjedzenie małego Conieco. Chętnie układa krótkie piosenki. Mieszka w Stumilowym Lesie. Nad drzwiami jego domku widnieje nazwisko „J. Woreczko”. Często spaceruje po lesie. Ma bardzo dobre serduszko i chętnie pomaga przyjaciołom: znalazł ogon Kłapouchego, odkrył Biegun Północny i uratował Prosiaczka z powodzi.  Nie umie czytać ani pisać, nie rozumie też długich i trudnych wyrazów. O radę prosi często Krzysia lub Sowę Przemądrzałą.

Krzyś

Krzyś to kilkuletni chłopiec. Lubi słuchać opowieści, które wieczorami opowiada mu tata. Ulubioną jego zabawką jest pluszowy miś. Mieszka na skraju Lasu. Wszystkie zwierzątka przychodzą do niego po radę. Czasem urządza przyjęcia lub podwieczorki dla mieszkańców Lasu. Potrafi czytać i pisać. Pomaga zwierzątkom w kłopotach.

Prosiaczek

Prosiaczek jest najmniejszy ze wszystkich mieszkańców całego Stumilowego Lasu. Mieszka w wygodnym mieszkanku w Wielkim Buku w samym środku Lasu. Na drzwiach jego domu jest napis „Wstęp Bron”. Prosiaczek twierdzi, że są to imiona jego dziadka, używane w jego rodzinie od wielu lat. Czasem chodzi z Krzysiem do szkoły i dlatego potrafi czytać i pisać. Wie też różne rzeczy. Jest trochę strachliwy i boi się wielu rzeczy. Nie umie pływać.

Kłapouchy

Kłapouchy to osiołek o klapniętych uszkach, pesymista i pechowiec. Wiecznie smutny, zatroskany i zamyślony, często filozofuje. Jeśli udaje się go rozweselić, to tylko na chwilkę. Nie wierzy w siebie.

Sowa Przemądrzała

Sowa Przemądrzała jest uczona. Używa trudnych wyrazów, których prawie nikt nie rozumie. Chętnie udziela rad. Potrafi czytać i pisać (choć robi wiele błędów). Mieszka w dziupli w Stumilowym Lesie.

Królik

Królik mieszka w norce z wieloma wejściami. Jest sprytny i ostrożny, czasem nieufny. Ma wielu krewnych i znajomych.

Kangurzyca

Kangurzyca pojawiła się w Lesie nie wiadomo skąd. Ma ze sobą dziecko, które nazywa Maleństwem. Jest bardzo troskliwą matką. Dba o swoje dziecko i opiekuje się nim. Nigdy nie spuszcza Maleństwa z oka i ciągle nosi je w swojej torbie.