Bohaterowie

Sajetan Tempe - człowiek pracy, majster nie potrafi oddać się nudzie. Nie chce władzy dla siebie, ale czuje potrzebę zmian. Uważa, że władza to banda złodziei, wydaje się być pogodzony ze swoim statusem społecznym.

Scurvy - prokurator, również chce zmian. Trawiony wielkim pożądaniem i niespełnioną miłością, cierpi. Zazdrości ludziom pracy, chce ich prowadzić do rewolucji. Kiedy zostaje notablem nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Cierpienie zabija go. Walczy z Sajetanem.

Księżna - przedstawicielka zepsutej arystokracji, która oddaje się tylko przyjemnościom. Charakterystyczny jest jej niepohamowany pociąg seksualny – patrzy na świat przez jego pryzmat. Jej działaniem kierują niskie pobudki.

Gnębon Puczymorda - symbol faszystowskiego przywódcy z własnymi bojówkami – Dziarskich chłopców. Postać symboliczna, z bardzo charakterystycznym nazwiskiem – stanowi obraz Polaka w oczach artysty.

Czeladnicy - grupa ludzi, którzy chcą rewolucji, nie godzą się być najniższą warstwą społeczną, dużo myślą i chcą zmian. Dokonują ich, jednak, gdy przychodzi nowy dyktator stają się jedynie figurantami.

Towarzysze X i Abramowski  - ten drugi to aluzja do Edwarda Abramowskiego współczesnego autorowi naukowca z UW. Natomiast X to tło.