Henri Léon Lebesgue – biografia i dokonania - strona 2

w 1941 roku.

W latach 30. wykładał również w Ecole Superieure w Paryżu i w Ecole Normale Superieure w Sevres. Jego głównym oponentem w dyskusjach naukowych był Baire, z którym rywalizował niemal przez całe życie.

Lebesgue był członkiem Francuskiej Akademii Nauk, Royal Society i wielu innych Akademii: Belgijskiej Akademii Nauk, Duńskiej Akademii Nauk czy Krakowskiej Akademii Nauk. Uhonorowano go również wieloma tytułami naukowymi (doktoraty honoris causa uniwersytetów) i prestiżowymi nagrodami. Zmarł w 1941 roku w Paryżu.

Dokonania

Lebesgue to słynny francuski matematyk, którego głównym osiągnięciem na polu nauk ścisłych było stworzenie rozbudowanej teorii całki, zwanej od jego nazwiska całką Lebesgue’a. W tym celu uczony skonstruował własne pojęcie miary oraz funkcji rzeczywistych. Przedstawił nowatorskie ujęcie tego problemu, które odróżniało się od dotychczas istniejących koncepcji matematycznych: Archimedesa, Izaaka Newtona i Gottfrieda Leibniza.

Ponadto zajmował się geometrią różniczkową i topologią. Pozostawił po sobie kilka twierdzeń matematycznych, np. twierdzenie Lebesgue’a o zbieżności monotonicznej czy o punktach gęstości.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Przydało się
Irenka1301 • 2021-01-28 13:42:53
dobrze dobrze
kapeć • 2021-01-28 11:56:30
xd
xd • 2021-01-28 11:40:59
8
gefi • 2021-01-28 11:37:51
.
. • 2021-01-28 09:56:33