Francois Viete – biografia i dokonania - strona 2Pięcioletni okres pobytu w tym miejscu Viete wykorzystał na pracę naukową. W 1589 roku został członkiem parlamentu w Tours. Po śmierci Henryka III uczony pracował dla króla Henryka IV. Podczas wojny francusko-hiszpańskiej udało mu się złamać szyfr, jakim posługiwali się Hiszpanie. W 1593 roku wraz z królem przeszedł konwersję na katolicyzm. Rok przed śmiercią został zwolniony z służby królewskiej.

Przez całe życie zajmował się badaniami matematycznymi pomimo braku formalnego wykształcenia w tej dziedzinie. Na własny koszt publikował swoje prace i próbował zainteresowań nimi innych europejskich uczonych. Viete zmarł w 1603 roku w Paryżu.

Dokonania

Francois Viete był jednym z najwybitniejszych matematyków w dziejach. To on usystematyzował podstawowe pojęcia w zakresie algebry, stąd nazywa się go ojcem tej dziedziny. Wprowadził podstawowe oznaczenia w równaniach (np. niewiadomej) oraz wzory równań. Wyznaczył metody rozwiązywania równań drugiego, trzeciego i czwartego stopnia.

Ponadto opracował wzory na sumę i iloczyn pierwiastków równania kwadratowego (tak zwane wzory Vite’a). Co więcej, Viete zajmował się również trygonometrią i astronomią.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
Netrosiak
2020-05-30 14:20:40
Całkiem przydatne, dzięki!
Ostatnio komentowane
proste dodawanie
Jan • 2021-11-29 11:45:35
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42