Wenus z Milo - opis, symbolika - strona 2

bardziej masywną, monumentalną. Niezakryty pozostał jedynie fragment stopy prawej nogi. Lewa noga jest wysunięta do przodu, lekko zgięta w kolanie. Popularną jest hipoteza, wedle której lewa stopa Wenus miała spoczywać na żółwiu.

Charakterystyczny dla posągu jest brak rąk. Ich ułożenie, punkty podparcia, trzymane atrybuty są do dziś tematem spekulacji badaczy. Nieznane są także okoliczności, w jakich bogini straciła ręce. Przypuszcza się, iż w lewej mogła trzymać jabłko (w kontekście historii Parysa), koronę, tarczę lub lustro. Być może opierała się o filar lub wspierała łokciem na innej postaci.

Wenus z Milo jest kwintesencją piękna kobiecego ciała. Symbolizuje harmonię, zmysłowość i wdzięk. Uznawana jest za doskonały prototyp kobiecości. Posąg jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki i najsławniejszym trójwymiarowym wizerunkiem czczonej w starożytnej Grecji bogini miłości.

 

Ilustracja

Polecamy również:

 • Opis pomieszczenia - opis pokoju

  Wnętrze pokoju dziecinnego wyglądało na niewielkie, ale za to bardzo przytulne. Pomieszczenie było niezwykle jasne dzięki ogromnemu oknu, z którego rozlegał się zapierający dech w piersi widok na pobliskie wzgórza. Więcej »

 • Opis budowli – opis Zamku Królewskiego w Warszawie

  Początki barokowo-klasycystycznego Zamku Królewskiego w Warszawie sięgają XIV wieku – wzniesiono wtedy Wielką Wieżę (dziś – Grodzką). W ciągu kolejnych wieków był rozbudowany. Pierwotnie pełnił funkcję rezydencji książąt mazowieckich, a od XVI wieku - rezydencji królewskiej. W... Więcej »

 • Opis grafiki – opis reklamy

  Plakat powstał w ramach kampanii społecznej „Płytka Wyobraźnia to kalectwo” (zainicjowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji), która obejmuje szereg działań mających za zadanie ostrzec ludzi przed konsekwencjami skoków do wody w nieznanych miejscach. Plakat powstał... Więcej »

 • Akcja pod Arsenałem - opis

  Akcja pod Arsenałem była jedną z najważniejszych akcji zbrojnych, zorganizowanych przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Miała ona miejsce 26 marca 1943 r., a jej celem było odbicie więźniów politycznych, których Niemcy przewozili z siedziby gestapo (mieściła się przy Alei Szucha) na Pawiak.... Więcej »

 • Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego

  [Fragmenty dziennika] - Zawsze znajdowałem wielką ulgę, mając okazję podziwiać tutejszą przyrodę. Przez strażniczą lunetę oglądałem położone za wodą, pełne egzotycznych drzew i zwierząt, lasy. Chociaż w swoim życiu widziałem już wiele części świata, natura wciąż potrafiła dać mi ukojenie. Także ta niewielka i... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 5 =
kk
2021-09-30 18:27:04
Dużo powtórzeń
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10