Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Truman Capote - biografia i twórczość - strona 2

Ostatnio komentowane
kox
marek • 2019-12-07 11:29:34
2222
22 • 2019-12-07 07:47:26
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

halucynacje i tracił przytomność.

Truman Capote zmarł w 1984 roku w Los Angeles na raka wątroby.

Truman Capote - twórczość

Już pierwsze opowiadania Capota cechowała subtelność psychologicznych portretów postaci. Doceniono go także za nastrojowość, wdzięk i gładkość stylu. Jego pozycję literacką ugruntowały utwory „Inne głosy, inne ściany” oraz „Harfa traw”. Pierwszy z nich opowiada historię młodego bohatera, który przeżywa swoją pierwszą miłość; książka ta zawiera wiele elementów autobiograficznych. Druga z kolei ukazuje ucieczkę w dzieciństwo jako próbę odcięcia się od okrucieństw dorosłego życia.

Najgłośniejszą bodaj powieścią Capote – w dużym stopniu za sprawą ekranizacji – jest „Śniadanie u Tiffaniego” – opowieść o młodej dziewczynie broniącej się przed stabilizacją.

„Z zimną krwią” to powieść stylizowana na dzieło dokumentalne, opisująca brutalną zbrodnię. Bohaterami są dwaj recydywiści, którzy mordują niewinną czteroosobową rodzinę. Ich zachowanie w trakcie popełniania morderstwa i później w czasie procesu ukazane zostało w sposób szczegółowy i analityczny. Tą publikacją Capote dał początek całej fali powieści pseudodokumentalnych.

Przez wiele lat pisarz pracował nad powieścią biograficzną, inspirowaną Proustem, której nigdy nie ukończył. Fragmenty opublikowane w prasie jeszcze za życia autora wywołały skandal, ponieważ opisywały w dosadny, niepruderyjny sposób znane postaci życia publicznego.

Wybrane utwory Trumana Capote

Inne Głosy, Inne Ściany (1948)
Harfa traw (1951)
Śniadanie u Tiffany'ego (1958)
Z zimną krwią (1966)
Muzyka dla kameleonów (1980)
Psy szczekają (1982)

Polecamy również:

 • Andrzej Sosnowski - biografia i wiersze

  Andrzej Sosnowski urodził się w 1959 roku w Warszawie. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i pracował tam jako wykładowca literatury amerykańskiej. Był również redaktorem „Literatury na Świecie”. Więcej »

 • Jacek Podsiadło - biografia i wiersze

  Jacek Podsiadło urodził się w 1964 roku w Szewinie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jako młody chłopak pracował w charakterze robotnika budowlanego, jako stróż, w hucie i innych zakładach. Później, jeszcze w latach osiemdziesiątych, związał się z anarchopacyfistyczną organizacją Wolność i Pokój. Więcej »

 • Manuela Gretkowska - biografia i twórczość

  Manuela Gretkowska urodziła się w 1964 roku w Łodzi. Jak sama wspomina, w szkole się nudziła, niczego nie uczyła i strasznie męczyła się z listą nieciekawych lektur. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim („Na filozofię poszłam, gdy doszłam do wniosku, że zawiera najwięcej wiedzy konkretnej, i że... Więcej »

 • Amos Oz - biografia i twórczość

  Amos Oz urodził się w 1939 roku w Jerozolimie, jego prawdziwe nazwisko to Klausner. Rodzice Oza przybyli do Palestyny z Odessy w latach trzydziestych. Chłopiec dorastał w kibucu Hulda. Więcej »

 • Julio Cortazar - biografia i twórczość

  Julio Cortázar urodził się w 1914 roku w Brukseli. Jego rodzice pochodzili z Argentyny, po wybuchu wojny przenieśli się do Szwajcarii. W 1919 roku rodzina osiedliła się w Buenos Aires. Kilka lat później rodzice Julio rozwiedli się. Chłopiec większość dzieciństwa spędził w domu w Banfield na... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =