Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Truman Capote - biografia i twórczość - strona 2

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

halucynacje i tracił przytomność.

Truman Capote zmarł w 1984 roku w Los Angeles na raka wątroby.

Truman Capote - twórczość

Już pierwsze opowiadania Capota cechowała subtelność psychologicznych portretów postaci. Doceniono go także za nastrojowość, wdzięk i gładkość stylu. Jego pozycję literacką ugruntowały utwory „Inne głosy, inne ściany” oraz „Harfa traw”. Pierwszy z nich opowiada historię młodego bohatera, który przeżywa swoją pierwszą miłość; książka ta zawiera wiele elementów autobiograficznych. Druga z kolei ukazuje ucieczkę w dzieciństwo jako próbę odcięcia się od okrucieństw dorosłego życia.

Najgłośniejszą bodaj powieścią Capote – w dużym stopniu za sprawą ekranizacji – jest „Śniadanie u Tiffaniego” – opowieść o młodej dziewczynie broniącej się przed stabilizacją.

„Z zimną krwią” to powieść stylizowana na dzieło dokumentalne, opisująca brutalną zbrodnię. Bohaterami są dwaj recydywiści, którzy mordują niewinną czteroosobową rodzinę. Ich zachowanie w trakcie popełniania morderstwa i później w czasie procesu ukazane zostało w sposób szczegółowy i analityczny. Tą publikacją Capote dał początek całej fali powieści pseudodokumentalnych.

Przez wiele lat pisarz pracował nad powieścią biograficzną, inspirowaną Proustem, której nigdy nie ukończył. Fragmenty opublikowane w prasie jeszcze za życia autora wywołały skandal, ponieważ opisywały w dosadny, niepruderyjny sposób znane postaci życia publicznego.

Wybrane utwory Trumana Capote

Inne Głosy, Inne Ściany (1948)
Harfa traw (1951)
Śniadanie u Tiffany'ego (1958)
Z zimną krwią (1966)
Muzyka dla kameleonów (1980)
Psy szczekają (1982)

Polecamy również:

 • Andrzej Sosnowski - biografia i wiersze

  Andrzej Sosnowski urodził się w 1959 roku w Warszawie. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i pracował tam jako wykładowca literatury amerykańskiej. Był również redaktorem „Literatury na Świecie”. Więcej »

 • Jacek Podsiadło - biografia i wiersze

  Jacek Podsiadło urodził się w 1964 roku w Szewinie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jako młody chłopak pracował w charakterze robotnika budowlanego, jako stróż, w hucie i innych zakładach. Później, jeszcze w latach osiemdziesiątych, związał się z anarchopacyfistyczną organizacją Wolność i Pokój. Więcej »

 • Stefan Chwin - biografia i twórczość

  Stefan Chwin urodził się w 1949 roku w Gdańsku. W 1968 roku ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Następnie podjął studia na Uniwersytecie w Gdańsku. Podczas studiów współpracował z „Bakałarzem” – pismem uniwersyteckim, na łamach którego publikował... Więcej »

 • Janusz Głowacki - biografia i twórczość

  Janusz Głowacki urodził się w 1938 roku w Poznaniu. Studiował historię i aktorstwo, ostatecznie przeniósł się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i studia te ukończył w 1961 r. Zadebiutował w roku 1960 opowiadaniem „Na plaży”, które opublikował „Almanach Młodych”. Więcej »

 • Jerzy Pilch - biografia i twórczość

  Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku w Wiśle. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do roku 1999 pracował w redakcji „Tygodnika Powszechnego”, związany był też z „Hustlerem”, „Polityką”, „Dziennikiem” i „Przekrojem”, na łamach... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');