Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Teatr oświeceniowy w Polsce - opracowanie - strona 4

w jawny sposób propagowała idee reformatorskie. Krytykowała liberum veto i wolną elekcję, opowiadając się za zwiększeniem praw mieszczan i chłopów. Dramat powstał w ciągu zaledwie kilku dni – Niemcewicz spieszył się, by zdążyć z wydaniem przed listopadowymi wyborami do sejmików.

Innym ważnym wydarzeniem artystycznym było wystawienie w 1794 roku opery autorstwa Bogusławskiego z muzyką J. Stefaniego pt.: „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Utwór ten uważa się za pierwszą polską operę narodową. Na premierze zebrała się liczna publiczność, polska szlachta i mieszczaństwo, a także wielu oficerów rosyjskich. Wszyscy byli świadkami wystawienia nowatorskiego dzieła łączącego tendencje klasycystyczne z polską sztuką ludową, a wszystko to podszyte aluzjami o charakterze narodowym.

Ważnym ośrodkiem teatralnym był też dwór w Puławach, gdzie chętnie wystawiano sztuki Franciszka Kniaźnina, m.in. „Matkę Spartankę”, a także jego udramatyzowane sielanki („Trzy gody”). Kniaźnin unikał angażowania się w politykę, bliższy był idei tragedii klasycznej opiewającej uniwersalne cnoty. W sielankach z kolei nobilitował bohatera chłopskiego, dotąd nieobecnego na teatralnej scenie.

Zobacz również

 • Czasopiśmiennictwo oświecenia - charakterystyka

  W oświeceniu nastąpił gwałtowny rozwój czasopiśmiennictwa, wiązało się to z upowszechnieniem druku, obniżeniem kosztów wydawniczych oraz podniesieniem się poziomu edukacji. Coraz większe grono odbiorców było zainteresowane bieżącymi informacjami.

  Więcej
 • Mecenat Stanisława Augusta Poniatowskiego - opracowanie

  Instytucja mecenatu znana już w starożytności w XVIII wieku miała bardzo duże znacznie w rozwoju nauki i sztuki. W Polsce najpotężniejszym mecenasem był sam król, Stanisław August Poniatowski. Wspierał finansowo ludzi pióra, teatru i sztuki. W jego programie odnowy państwa życie kulturalne stanowiło ważne ogniwo reform.

  Więcej
 • Obiady czwartkowe - definicja, historia, miejsce i czas trwania spotkań

  Obiady czwartkowe to zwyczaj, jaki się przyjął na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak wskazuje nazwa, odbywały się one raz w tygodniu, w każdy czwartek. Gromadziły głównie artystów i działaczy na cotygodniowych rozmowach na tematy polityczne i kulturalne.

  Więcej
 • Powołanie Komisji Edukacji Narodowej - opracowanie

  Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą europejską instytucję państwową mającą władzę oświatową analogiczną do dzisiejszego ministerstwa. Została ona powołana 14 października 1773 roku przez Sejm Rozbiorowy. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był król Stanisław August Poniatowski, a ambasador rosyjski Otton Magnus von Stac...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28