Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Szewcy jako dramat awangadowy - strona 2

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

aterów

Awangardową cechą „Szewców” jest również konstrukcja bohaterów. Nie są to postaci o rozbudowanej motywacji psychologicznej. Autor sprowadza je raczej do konkretnej roli, jaką mają odegrać w dramacie. Są to uosobienia pewnych typów, na co wskazuje już tytuł „Szewcy” – nazwa określonej grupy społecznej. Pojawiają się tu więc reprezentanci różnych klas: prokurator Scurvy (typ inteligenta), księżna (arystokracja) czy Hiper-Robociarz (posępna antycypacja „dyktatury proletariatu”). Już nazwiska i pseudonimy postaci wskazują na reprezentowane przez nich cechy, np. Sajetan Tempe (człowiek Tępy), księżna Zbereźnicka (wulkan seksu), Scurvy (chamstwo, grubiaństwo).

Język

Język „Szewców” znacznie odbiega od mowy bohaterów tradycyjnego dramatu. Jest dziwaczną mieszaniną dosadnych wulgaryzmów, wypowiedzi o charakterze filozoficznym i naukowym. Ponadto pojawiają się tu liczne neologizmy, np. „skurczy flak”, „wątrobić” wskazujące na kreacyjny i antymimetyczny charakter świata przedstawionego.

Kategorie estetyczne

Bardzo istotną cechą „Szewców” jako dramatu awangardowego jest również groteskowy synkretyzm kategorii estetycznych. Komizm przedstawionych sytuacji nieustannie współgra z czającą się obok śmiertelną grozą, np. Sajetan zostaje zamordowany przez szewców, a prokurator umiera w roli psa przywiązanego do budy.

Polecamy również:

 • Szewcy – plan wydarzeń

  1. Opowieść Sajetana o hierarchii społecznej2. Zakochanie się Prokuratora w Księżnej3. Piosenka Księżnej Więcej »

 • Szewcy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, język utworu, motywy)

  „Szewcy” – dramat uznawany za wyjątkowe dzieło. Jego geneza to siedem lat pracy wybitnego dramaturga Witkacego – dzieło możemy, zatem uznać za dopracowane i przemyślane. Istotny jest podtytuł – „Naukowa sztuka ze śpiewkami w trzech aktach” – Witkacy określał ją, jako... Więcej »

 • Szewcy – problematyka

  Rewolucja, walka o władzę, przemiany społeczne to częste tematy dzieł Witkacego. W czasach młodości pisarz był świadkiem rewolucji rosyjskiej – po zakończeniu I wojny światowej Witkiewicz wyjechał do Petersburga i wstąpił do armii carskiej. Był świadkiem wydarzeń rozgrywających się podczas rewolucji... Więcej »

 • Szewcy – bohaterowie

  Sajetan Tempe - człowiek pracy, majster nie potrafi oddać się nudzie. Nie chce władzy dla siebie, ale czuje potrzebę zmian. Uważa, że władza to banda złodziei, wydaje się być pogodzony ze swoim statusem społecznym. Więcej »

 • Groteska w Szewcach

  „Szewcy” to dramat Witkacego, w którym groteska odgrywa bardzo istotną funkcję. Współtworzy bowiem tajemniczy i katastroficzny nastrój tekstu, ma za zadanie wstrząsnąć odbiorcą, a także pokazać absurd totalitarnego świata przyszłości. Groteskowość „Szewców”... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');