Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Szewcy jako dramat awangadowy - strona 2

aterów

Awangardową cechą „Szewców” jest również konstrukcja bohaterów. Nie są to postaci o rozbudowanej motywacji psychologicznej. Autor sprowadza je raczej do konkretnej roli, jaką mają odegrać w dramacie. Są to uosobienia pewnych typów, na co wskazuje już tytuł „Szewcy” – nazwa określonej grupy społecznej. Pojawiają się tu więc reprezentanci różnych klas: prokurator Scurvy (typ inteligenta), księżna (arystokracja) czy Hiper-Robociarz (posępna antycypacja „dyktatury proletariatu”). Już nazwiska i pseudonimy postaci wskazują na reprezentowane przez nich cechy, np. Sajetan Tempe (człowiek Tępy), księżna Zbereźnicka (wulkan seksu), Scurvy (chamstwo, grubiaństwo).

Język

Język „Szewców” znacznie odbiega od mowy bohaterów tradycyjnego dramatu. Jest dziwaczną mieszaniną dosadnych wulgaryzmów, wypowiedzi o charakterze filozoficznym i naukowym. Ponadto pojawiają się tu liczne neologizmy, np. „skurczy flak”, „wątrobić” wskazujące na kreacyjny i antymimetyczny charakter świata przedstawionego.

Kategorie estetyczne

Bardzo istotną cechą „Szewców” jako dramatu awangardowego jest również groteskowy synkretyzm kategorii estetycznych. Komizm przedstawionych sytuacji nieustannie współgra z czającą się obok śmiertelną grozą, np. Sajetan zostaje zamordowany przez szewców, a prokurator umiera w roli psa przywiązanego do budy.

Zobacz również

 • Szewcy – plan wydarzeń

  1. Opowieść Sajetana o hierarchii społecznej2. Zakochanie się Prokuratora w Księżnej3. Piosenka Księżnej

  Więcej
 • Szewcy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, język utworu, motywy)

  „Szewcy” – dramat uznawany za wyjątkowe dzieło. Jego geneza to siedem lat pracy wybitnego dramaturga Witkacego – dzieło możemy, zatem uznać za dopracowane i przemyślane. Istotny jest podtytuł – „Naukowa sztuka ze śpiewkami w trzech aktach” – Witkacy określał ją, jako socjologiczną, badają...

  Więcej
 • Szewcy – problematyka

  Rewolucja, walka o władzę, przemiany społeczne to częste tematy dzieł Witkacego. W czasach młodości pisarz był świadkiem rewolucji rosyjskiej – po zakończeniu I wojny światowej Witkiewicz wyjechał do Petersburga i wstąpił do armii carskiej. Był świadkiem wydarzeń rozgrywających się podczas rewolucji październikowej. Okruci...

  Więcej
 • Szewcy – bohaterowie

  Sajetan Tempe - człowiek pracy, majster nie potrafi oddać się nudzie. Nie chce władzy dla siebie, ale czuje potrzebę zmian. Uważa, że władza to banda złodziei, wydaje się być pogodzony ze swoim statusem społecznym.

  Więcej
 • Groteska w Szewcach

  „Szewcy” to dramat Witkacego, w którym groteska odgrywa bardzo istotną funkcję. Współtworzy bowiem tajemniczy i katastroficzny nastrój tekstu, ma za zadanie wstrząsnąć odbiorcą, a także pokazać absurd totalitarnego świata przyszłości. Groteskowość „Szewców” przejawia się na kilku za...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11