Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stanisław Leszczyński- biografia, poglądy i reformy - strona 4

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

em. Zwolennicy Sasa należeli do mniejszości (ok. 900 osób). Brak zgody doprowadził do wojny domowej, do której włączyła się Rosja, Austria i Saksonia. Ostatecznie zwycięstwo odniósł August III Wettyn.

Leszczyński musiał uciekać do Francji. Zrzekł się korony i przyjął tytuł księcia Lotaryngii. Tam też dożył swoich dni jako szanowany władca i mecenas sztuki. Zmarł w 1766 roku w wyniku dotkliwych poparzeń.

Stanisław Leszczyński - dzieła

„Głos wolny wolność ubezpieczający” zawiera plany reform, jakie autor uważał za konieczne w polskim systemie sprawowania władzy. W swoim dziele Leszczyński opowiada się za wzmocnieniem władzy centralnej, a ograniczeniem wolności szlacheckiej, m.in. poprzez zniesienie szkodliwego dla polskiego parlamentaryzmu liberum veto. Pragnął on także zniesienia poddaństwa chłopów. Wszystko to jednak pozostało w fazie planów.

Jako głęboko wierzący katolik i poliglota, Leszczyński dokonał wielu przekładów dzieł religijnych, m.in.: „Rozmów duszy z Panem Bogiem wybranych z słów Św. Augustyna” M. Clementa i „Historii Nowego i Starego Testamentu” N. Fontaine'a. Był też autorem rozprawy „L'incrédulité combatue par le simple bon sens”, będącej polemiką z poglądami deistów.

Polecamy również:

  • Hugo Kołłątaj - biografia, poglądy i reformy

    Hugo Kołłątaj urodził się w rodzinie szlacheckiej w 1750 roku. Edukację rozpoczął w szkole w Pińczowie, po czym kontynuował na Akademii Krakowskiej. Uzyskał tam w 1768 roku stopień doktora filozofii. Następnie kształcił się na Uniwersytecie w Wiedniu (1770-1774) i w Rzymie, gdzie przyjął świecenia kapłańskie, a... Więcej »

  • Stanisław Staszic - biografia, poglądy i reformy

    Stanisław Staszic urodził się w 1755 roku w Pile w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec pełnił funkcję burmistrza miasta. Do seminarium duchownego uczęszczał Staszic w Poznaniu i w 1779 r. uzyskał świecenia kapłańskie, jednak nigdy nie sprawował funkcji kapłańskich. Naukę kontynuował w College de France, gdzie... Więcej »

  • Konstytucja 3 maja - geneza, reformy, znaczenie

    Konstytucja 3 maja została uchwalona podczas Sejmu Czteroletniego (1788-1792) , który od 1790 r. był sejmem skonfederowanym, a więc nie obowiązywała na nim zasada liberum veto. Dzięki temu udało się przyjąć radykalny program konstytucji. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');