Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Secesja - cechy, przedstawiciele, charakterystyka - strona 3

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

codziennego użytku; autor willi Bloemenwert w Ukke, willi Eschego w Chemnitz, Wieży książek w Gandawie, teatru Werkbund w Kolonii

Fernand Khnopff – malarz („Pieszczoty”, „Pustelnica”)

Francja

Hector Guimard – architekt, autor wejść do stacji paryskiego metra, kamienic, pałaców (Castel  Béranger), budynków użyteczności publicznej (sala w Humbert de Romans)

René Lalique – złotnik i jubiler, tworzył też w szkle (m.in. flakony do perfum dla François Coty)

Jules Chéret – twórca plakatów, etykiet, mebli i fresków

Émile Gallé – projektant mebli i szkła

Niemcy

Otton Eckmann – grafik, ilustrator (m.in. w piśmie „Jugend”), projektant mebli i tkanin („Makata z łabędziami”, „Irysy”, „Ślepowrony”)

Hermann Obrist – projektant i rzeźbiarz (haft „Cyklamen”)

August Endell – architekt i projektant mebli, tkanin, biżuterii, autor m.in. fasady pracowni „Elvira”, Hotelu Steinplatz, kompleksu wyścigów kłusaków Mariendorf

Fernand Khnopff Pustelnica
Fernand Khnopff „Pustelnica” (1891)

 

Hiszpania

Antoni Gaudi – oryginalny twórca, który stworzył swój własny niepowtarzalny styl, który z secesją łączyła falistość linii, roślinne motywy zdobnicze i wertykalizm; projektował m.in.: Casa Vicens, pałac i park Güell, kamienice Casa Batlló i Casa Mila, kościół

Polecamy również:

 • Impresjonizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Impresjonizm to termin wywodzący się z języka łacińskiego, w którym impressio oznacza wrażenie, odbicie. Określa się nim nurt w sztuce powstały w malarstwie drugiej połowie XIX stulecia. Najważniejsze założenia tego kierunku postulowały konieczność oddania danego momentu w taki sposób, w jaki został... Więcej »

 • Postimpresjonizm - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

  Postimpresjonizm to zespół zjawisk obserwowany głównie w sztuce francuskiej na przełomie wieków XIX i XX. Choć ramy czasowe zostały określone wyjątkowo precyzyjnie – od 1886 r. (ostatnia wystawa impresjonistów) do 1905 (pierwsza wystawa fowistów) – nie oddaje to... Więcej »

 • Symbolizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Symbolizm jako kierunek w sztukach plastycznych i literaturze zapoczątkowany został w II połowie XIX stulecia. U jego podstaw legło przeświadczenie, iż świat poznawany przez człowieka jest tylko pozorny, a w jego głębi (pod tym, co dostępne ludzkiemu poznaniu) kryją się prawdziwe wartości, których nie da się... Więcej »

 • Ekspresjonizm w malarstwie - cechy, przedstawiciele, obrazy

  Ekspresjonizm to nurt w malarstwie cechujący się dążeniem do wywarcia silnego wrażenia na odbiorcy. Expressio z łaciny oznacza „wyrażam”. Słowa ekspresjonizm w odniesieniu do malarstwa po raz pierwszy użył J.A. Hervé, nazywając w ten sposób cykl swoich obrazów wystawionych w Salonie... Więcej »

 • Secesja w architekturze

  Secesja w architekturze przejawiała się w dążeniu do nadania budynkom zupełnie nowej formy, oderwania się od stylu klasycznego. Twórcy tego nurtu usilnie starali się odciąć od wszelkich wzorów – jedynym wyznacznikiem estetyki miało być natchnienie i fantazja artysty, bez jakichkolwiek odniesień... Więcej »

Komentarze (4)
5 + 4 =
Komentarze
ADMIN • 2017-05-11 09:20:17
@Pocałunek - oczywiście dopisaliśmy Klimta! Klimt w secesji obowiązkowo. Dziękujemy za sygnał :)
Pocałunek • 2017-05-09 22:33:48
Choć całość wypowiedzi bardzo udana, tylko tego Klimta brak :)
Pocałunek • 2017-05-09 22:26:42
Dżizus, co z Klimtem??? Chyba został pominięty stanowiąc oczywistość oczywistości prekursorów secesji?
paula • 2015-05-25 19:31:01
przydalo sie na plaste