Rzeźba barokowa w Polsce - cechy i przykłady - strona 2

mitologicznego boga morza ujęta została w spiralnym kształcie wskazującym na inspirację osiągnięciami rzeźby rzymskiej tamtego okresu.

Znaczącej popularyzacji uległy również płaskorzeźby naścienne, których najdoskonalszym przykładem jest powstała w pierwszej połowie XVII wieku anonimowa dekoracja kaplicy grobowej Oleśnickich w kościele parafialnym w Tarłowie, odnosząca się do średniowiecznego motywu dance macabre.

 Barokowe epitafium biskupa Karola Ponińskiego
Barokowe epitafium biskupa Karola Ponińskiego

We wczesnym baroku popularnym materiałem rzeźbiarskim był stiuk (mieszanina gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego), którego lekka i łatwa do formowania konsystencja otwierała przed twórcami nowe możliwości dekoracyjne. Najpełniej wykorzystał je pochodzący z Mediolanu Giovanni Battista Falconi, odpowiedzialny za wygląd wnętrza kościoła Św. Piotra i Pawła w Krakowie, jak i kaplicy Przemienienia Pańskiego w katedrze w Zamościu. Falconi jest również autorem stiuków zdobiących sklepienie jednej z komnat pałacu w Baranowie Sandomierskim.

Owocem pełnego rozkwitu baroku stała się natomiast kolegiata św. Anny w Krakowie, której wnętrze zostało zaprojektowane i ozdobione przez Baltazara Fontanę – jednego z najznakomitszych rzeźbiarzy tego okresu działających

Polecamy również:

  • Architektura baroku w Polsce - cechy, twórcy i przykłady

    Miano „baroku” używane na określenie zarówno całej epoki, jak i prądu kształtującego polską architekturę od drugiej połowy XVI wieku, wywodzone jest często od portugalskiego sformułowania oznaczającego „nieregularną perłę”. Ów źródłosłów okazuje się... Więcej »

  • Malarstwo barokowe w Polsce - cechy i przykłady

    Na gruncie polskim malarstwo rozwijało się najintensywniej w okresie dojrzałego baroku, a więc głównie w drugiej połowie XVII wieku. Ogromną popularnością cieszyły się wtedy gatunki narodowe, występujące jedynie na ziemiach polskich, w postaci portretu sarmackiego oraz portretu trumiennego, który... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
XD
Xd • 2021-10-15 13:34:06
Es
Olek • 2021-10-15 13:30:44