Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rozmowa o poezji - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Dawid ogar się do dziewczyny wyskakujesz ?!
AUU GŁOWA W BETONIARCE • 2019-09-20 16:39:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

– nagła jak z pagórka?

Poezja zostaje zatem porównana do snu, wizji, nagłego olśnienia, a jednocześnie zyskuje wymiary animistyczne – jawi się jako żywa, czująca istota. Poeta niespodziewanie zaprzecza jednak temu wyobrażeniu, twierdząc, że „Ona wynika z brodawek ogórka…”. Twórca nie widzi więc w literackim natchnieniu zjawiska nadprzyrodzonego, ale postrzega je w kategoriach zwyczajnych. Taka wizja poezji jest dla rozmówczyni poety nie do przyjęcia, dlatego próbuje ona rozpaczliwie oponować:

Pan kpi. Pan ją jedwabnie – pan ją jak motyla
Po takich złotych i okrągłych lasach…
To jest jak z Dafnis bardzo czuła chwila…

Przywołanie Dafnis wskazuje na to, że dziewczyna  odwołuje się do pewnego mitu poezji sięgającego przynajmniej czasów Owidiusza. Chodzi tu zarówno o wyobrażenie literatury jako metamorfozy ciała w słowo, jak i o poezję postrzeganą jako boska kreacja świata alternatywnego. Grochowiak odcina się jednak od mitu, przeciwstawiając mu „ostro całowany tasak”. Ten oksymoroniczny obraz, będący połączeniem ostrego narzędzia z delikatnym pocałunkiem, stanowi metaforę poezji prawdziwej aż do bólu, takiej, która nie stroni od pokazywania bolesnej prawdy. Kiedy dziewczyna chce zbagatelizować

Polecamy również:

  • Płonąca żyrafa - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz Stanisława Grochowiaka „Płonąca żyrafa” z tomu „Menuet z pogrzebaczem” (1958) przyjmuje postać ekfrazy, czyli poetyckiego opisu słynnego obrazu Salvadora Dalego pod tym samym tytułem. Poeta interpretuje surrealistyczne dzieło jako swoisty manifest antyestetyki – sztuki... Więcej »

  • Święty Szymon Słupnik - interpretacja i analiza wiersza

    „Święty Szymon Słupnik” to wiersz Stanisława Grochowiaka pochodzący z tomu „Ballada rycerska” (1956). Utwór, jak wskazuje tytuł książki poetyckiej Grochowiaka, jest stylizowany na średniowieczną balladę rycerską. Tematyka wiersza oscyluje wokół światopoglądu średniowiecznego,... Więcej »

  • Turpizm w poezji Stanisława Grochowiaka - opracowanie

    Określenie „turpizm” zostało po raz pierwszy użyte przez Juliana Przybosia w wierszu „Oda do turpistów”, w którym oskarżył on autorów – m.in. Stanisława Grochowiaka, Tadeusza Różewicza, Mirona Białoszewskiego – o epatowanie brzydotą w... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =