Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rozmowa o poezji - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

– nagła jak z pagórka?

Poezja zostaje zatem porównana do snu, wizji, nagłego olśnienia, a jednocześnie zyskuje wymiary animistyczne – jawi się jako żywa, czująca istota. Poeta niespodziewanie zaprzecza jednak temu wyobrażeniu, twierdząc, że „Ona wynika z brodawek ogórka…”. Twórca nie widzi więc w literackim natchnieniu zjawiska nadprzyrodzonego, ale postrzega je w kategoriach zwyczajnych. Taka wizja poezji jest dla rozmówczyni poety nie do przyjęcia, dlatego próbuje ona rozpaczliwie oponować:

Pan kpi. Pan ją jedwabnie – pan ją jak motyla
Po takich złotych i okrągłych lasach…
To jest jak z Dafnis bardzo czuła chwila…

Przywołanie Dafnis wskazuje na to, że dziewczyna  odwołuje się do pewnego mitu poezji sięgającego przynajmniej czasów Owidiusza. Chodzi tu zarówno o wyobrażenie literatury jako metamorfozy ciała w słowo, jak i o poezję postrzeganą jako boska kreacja świata alternatywnego. Grochowiak odcina się jednak od mitu, przeciwstawiając mu „ostro całowany tasak”. Ten oksymoroniczny obraz, będący połączeniem ostrego narzędzia z delikatnym pocałunkiem, stanowi metaforę poezji prawdziwej aż do bólu, takiej, która nie stroni od pokazywania bolesnej prawdy. Kiedy dziewczyna chce zbagatelizować

Polecamy również:

  • Płonąca żyrafa - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz Stanisława Grochowiaka „Płonąca żyrafa” z tomu „Menuet z pogrzebaczem” (1958) przyjmuje postać ekfrazy, czyli poetyckiego opisu słynnego obrazu Salvadora Dalego pod tym samym tytułem. Poeta interpretuje surrealistyczne dzieło jako swoisty manifest antyestetyki – sztuki... Więcej »

  • Święty Szymon Słupnik - interpretacja i analiza wiersza

    „Święty Szymon Słupnik” to wiersz Stanisława Grochowiaka pochodzący z tomu „Ballada rycerska” (1956). Utwór, jak wskazuje tytuł książki poetyckiej Grochowiaka, jest stylizowany na średniowieczną balladę rycerską. Tematyka wiersza oscyluje wokół światopoglądu średniowiecznego,... Więcej »

  • Turpizm w poezji Stanisława Grochowiaka - opracowanie

    Określenie „turpizm” zostało po raz pierwszy użyte przez Juliana Przybosia w wierszu „Oda do turpistów”, w którym oskarżył on autorów – m.in. Stanisława Grochowiaka, Tadeusza Różewicza, Mirona Białoszewskiego – o epatowanie brzydotą w... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');