Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rok 1984 jako antyutopia - strona 2

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

rodzinnych (dzieci donoszące na rodziców), jak i w związkach erotycznych.

Obywatele są nieustannie obserwowani, inwigilowani przez Wielkiego Brata. Państwo ingeruje nawet w ich myśli. Orwell wprowadza termin „myślozbrodnia”, za którą grozi kara śmierci. Nieposłuszni, nieprawomyślni i zbyt zdolni po prostu znikają bez śladu. Czasami wystarczą zaledwie nieadekwatna do sytuacji mina czy wypowiedziane przez sen słowa. Główny bohater wspomina swoich rodziców, których pewnego dnia nie zastał w domu. Takich przypadków jest wiele. Nikt nie może czuć się bezpieczny.

Ministerstwo Prawdy, w którym pracuje Smith, zajmuje się tworzeniem historii w zależności od aktualnej polityki. Bywa, że zmiana sojuszników następuje gwałtownie i nagle trzeba zmieniać wszystkie artykuły, plakaty, wystąpienia. Nikt się nie przejmuje tym, co pomyślą obywatele, ich zadaniem jest wierzyć w to, co publikuje Partia.

Nazwy wszystkich ministerstw zaprzeczają istocie ich działalności: Ministerstwo Pokoju przez cały czas prowadzi jakąś wojnę, Ministerstwo Miłości tropi wszelkie przejawy buntu i zwalcza je wyjątkowo brutalnie i bezwzględnie, wreszcie – Ministerstwo Obfitości preparuje komunikaty o wzroście produkcji,

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');