Reportaż - definicja, cechy, przykłady - strona 2

w sytuacji Indian i Polaków, podejmowanie tematyki emigracyjnej i in.

Powiązanie reportażu z prozą było nieprzypadkowe, gdyż autorami najbardziej poczytnych serii reportaży byli właśnie literaci, twórcy.

Reportaż - najważniejsi twórcy i przykłady

Henryk Sienkiewicz „Listy z podróży do Ameryki” (1876 – 1878);

Adolf Dygasiński „Listy z Brazylii (1900);

Sygurd Wiśniowski „Listy z Czarnych Gór” (1875).

Reportaż w XX w.

XX wiek to okres, w którym reportaż i proza fabularna coraz mocniej na siebie oddziaływały. W latach międzywojennych krytycy literaccy wprowadzili termin „literatura faktu”, który obejmował utwory narracyjne, niekoncentrujące się na fikcji, lecz stawiające na pierwszym miejscu autentyczność opisywanych zdarzeń i realiów.

Współcześnie wyróżnia się rozmaite formy reportażu: społeczno-obyczajowy, podróżniczy, popularnonaukowy (wszystkie trzy dziedziny tematyczne wysoko ceniono już w XIX stuleciu), sportowy, sądowy oraz wojenny. Największą popularnością nadal cieszą się teksty opisujące odległe zakątki świata, często zwracając szczególną uwagę na ukształtowanie tamtejszych społeczeństw, obce wierzenia, obyczaje i systemy wartości, a także te społeczno-obyczajowe. Nierzadko reportażyści

Polecamy również:

 • Powieść realistyczna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść realistyczna narodziła się w XIX-wiecznej Francji. Po raz pierwszy terminu tego użyto w 1826 r. w trzynastym numerze „Mercure français du XIX siecle”. Stanowiło ono wtedy synonim tzw. „literatury prawdy”, miało jednak znaczenie pejoratywne, gdyż kojarzyło się z tym, co jest... Więcej »

 • Powieść naturalistyczna - definicja, cechy, przykłady

  Powstanie naturalizmu jako nurtu w literaturze ściśle wiąże się z postacią francuskiego pisarza Emile'a Zoli. Prekursorami nowego prądu byli m.in. Gustaw Flaubert i bracia Goncourt (w przedmowie do „Germinie Lacerteux” apelowali oni o absolutną naukowość literatury i kliniczne badanie zachowań... Więcej »

 • Powieść tendencyjna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść tendencyjna była gatunkiem literackim charakterystycznym dla polskiego pozytywizmu. Wraz z nadejściem nowej epoki zmianie uległ również obowiązujący światopogląd, a więc pożądane idee i wartości. Aby kształtować u ówczesnych określone cechy (patriotyzm, odpowiedzialność za siebie i innych,... Więcej »

 • Powieść przygodowa - definicja, cechy, przykłady

  Powieść przygodowa narodziła się w XVIII w. W jej powstaniu znaczącą rolę odegrały pamiętniki, dzienniki i różnego rodzaju relacje przedstawiające wydarzenia, jakich uczestnikami byli ich autorzy. Powieść przygodowa często łączona jest z powieścią podróżniczą – przedstawianie bohaterów... Więcej »

 • Powieść historyczna - definicja, cechy, przykłady

  Nowoczesna powieść historyczna narodziła się w XIX stuleciu, jednak jej początków badacze doszukują się już w starożytnych eposach, których akcja rozgrywa się na tle ważnych i znaczących wydarzeń dziejowych („Iliada”, „Eneida” itp.) oraz w średniowiecznych romansach rycerskich. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 1 =
xd
2020-03-30 18:04:30
Jerzy Dudek
Ostatnio komentowane
Popieram pana d
Mesjasz • 2021-11-28 16:27:18
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
.
jennie • 2021-11-28 10:53:19
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
prosze
lo • 2021-11-27 10:35:19