Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Rejenta - strona 2

Ostatnio komentowane
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

spiski i intrygi. Z jednej strony deklaruje, że wartości materialne nie są dla niego ważne, a z drugiej wdaje się w ostrą kłótnię o mur z Cześnikiem. Co więcej, Rejent ujawnia też sporo zaciętości i złośliwości. Widać to w jego słowach:

Czapkę sprzedam, pas zastawię,
a Cześnika stąd wykurzę.  

Kiedy Rejent dowiaduje się o małżeńskich planach sąsiada, natychmiast postanawia ożenić Podstolinę z własnym synem. Ponadto po bójce o mur poszukuje fałszywych świadków, którzy mogliby przechylić szalę zwycięstwa na jego korzyść.

Skąpstwo i szantaż

Istotną cechą Rejenta jest również jego skąpstwo. Najbardziej ujawnia się ono w sytuacji, kiedy Miczek odmawia zapłaty robotnikom. Ponadto wada ta dochodzi do głosu w jego zaciekłej walce o kawałek muru. Można więc powiedzieć, że mężczyzna łączy w sobie cechy najświetniejszych kreacji Moliera: Świętoszka i Skąpca. Oczywiście w jego wypadku nie mamy do czynienia z aż tak jaskrawymi przywarami, ale niewątpliwie widać tu pewne literackie pokrewieństwo. Rejent podobnie jak owe postaci umie manipulować emocjami innych ludzi, a zwłaszcza swojego syna i kiedy ten nie chce się zgodzić na proponowane przez ojca małżeństwo, szlachcic udaje, że płacze, by

Polecamy również:

 • Charakterystyka Cześnika

  Cześnik Raptusiewicz to jedna z głównych postaci komedii Aleksandra Fredro, pt. „Zemsta”. Bohater ten jest typowym przedstawicielem Polski szlacheckiej. Wskazuje na to jego strój, sposób bycia i wyznawane wartości. Więcej »

 • Charakterystyka Podstoliny

  Podstolina to jedna z bohaterek komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Jest to piękna wdowa, której wdzięki i rzekomy majątek stają się obiektem polowania Cześnika i Rejenta. Więcej »

 • Charakterystyka Wacława

  Wacław to jeden z bohaterów „Zemsty” Aleksandra Fredro. Bohater jest synem Rejenta Milczka, który zostaje uwikłany w sąsiedzką kłótnię o mur. Wychodzi jednak na tym bardzo dobrze, ponieważ w efekcie pojmuje za żonę ukochaną Klarę. Więcej »

 • Charakterystyka Klary

  Klara to jedna z bohaterek komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Jest ona wychowanicą i krewną Cześnika Raptusiewicza, u którego mieszka. Jej opiekun bierze pod uwagę ślub z dziewczyną, ale w końcu zmienia zdanie. Więcej »

 • Charakterystyka Papkina

  Józef Papkin to niewątpliwie najzabawniejsza postać komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Można powiedzieć, że to typowy salonowy bawidamek, którego życie upływa na  dobrej zabawie, trwonieniu pieniędzy i uwodzenie kolejnych kobiet. Więcej »

Komentarze (1)
3 + 2 =
Komentarze
lol • 2019-11-19 16:34:49
xd