Ojciec Goriot - problematyka - strona 2

nieco protekcjonalnie, pod koniec powieści przeprasza ją za to.

Oprócz stanu urodzenia, istotnym czynnikiem znacznie podnoszącym „wartość społeczną” danej jednostki, są pieniądze; o czym szybko przekonuje się Eugeniusz. Jeśli nie posiada się majątku, choćby było się wysoko urodzonym, jest się traktowym w sposób pogardliwy. Moralność ludzi w tym środowisku jest fałszywa, właściwie nie istnieje. Każdy myśli o wyłączenie o sobie, wykorzystując innych dla własnych celów – z powieści Balzaca czytelnik wciąga smutny wniosek, iż ówczesny Paryż to miasto egoistów, ludzi skupionych na stanie posiadania, hedonistycznym trybie życia, gdzie niewielu pozostało ludzi uczciwych i bezinteresownych.

Balzac pokazuje nam świat, którym rządzi pieniądz. Brak miejsca na wzniosłe uczucia. Ludzie w pogoni za majątkiem poświęcają swoje rodziny, sumienia, choć wcale nie stają się przez to szczęśliwsi. W pogoni za dobrami materialnymi nie potrafią również znaleźć miłości – ich życie opiera się na przelotnych romansach z, wybieranymi według stanu posiadania, partnerami.

Znana konstatacja, iż pieniądze szczęścia nie dają, może stanowić zatem jedno z podstawowych przesłań „Ojca Goriot”.

Polecamy również:

  • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

    1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

  • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

  • Ojciec Goriot - bohaterowie

    Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
dsasadsda
• 2022-05-16 16:49:01
...
• 2022-05-16 16:13:57
fajne
• 2022-05-16 16:04:04
A do zoo zł do do xxxl
• 2022-05-16 15:49:19
Za długie
• 2022-05-16 15:04:11