Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Gloria victis - problematyka - strona 2

że miały tam miejsce znaczące wydarzenia. Kolejne rośliny opowiadają wiatrowi historię lasu, odnosząc się do zbiorowej mogiły powstańców. W snutej opowieści pojawiają się kolejni bohaterowie, którzy nie wahali się zaryzykować swojego życia w obronie ojczyzny. Punktem kulminacyjnym tych wydarzeń była sromotnie przegrana przez powstańców bitwa. Spoczęli oni w bezimiennej mogile, a ta, z upływem lat, odchodziła w niepamięć. Nawet Aniela – siostra Tarłowskiego i kobieta zakochana w Jagminie, którzy zginęli w starciu – pojawiła się tutaj tylko raz, kładąc krzyż na miejscu ich spoczynku.

Problem pamięci w „Gloria victis”

Opisując w ten sposób powstanie styczniowe, Eliza Orzeszkowa – sama będąc uczestniczką zrywu narodowowyzwoleńczego – podkreśliła fakt, iż ludzie zbyt szybko wymazali ze świadomości bohaterstwo swoich przodków. Wśród potężnych drzew i wspaniałych kwiatów znajduje się zbiorowy grób, o którym ludzie niemal nie pamiętają. Ich imiona i czyny sławione są tylko przez miejscową roślinność, która wciąż przechowuje informacje o krwawej historii.

Przypomnienie powstania styczniowego przez polską autorkę ma na celu nie tylko pobudzenie świadomości narodowej Polaków poddawanych

Zobacz również

 • Gloria victis - plan wydarzeń

  1. Wiatr dociera na Polesie Litewskie, do lasu w okolicach Kanału Królewskiego 2. Wiatr zauważa na leśnej polanie bezimienną mogiłę z małym krzyżykiem 3. Drzewa podejmują smutną opowieść o batalionie powstańców, który stacjonował na polanie przed pięćdziesięcioma laty

  Więcej
 • Gloria victis - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

  Cykl nowel pod wspólnym tytułem „Gloria victis” należy do późnego okresu twórczości Orzeszkowej. W opowiadaniach, mających formę wspomnień, autorka oddaje nastrój, jaki towarzyszył powstaniu styczniowemu, a więc wydarzeniu sprzed pięćdziesięciu lat.

  Więcej
 • Gloria victis - bohaterowie

  Marian Tarłowski - Maryś - młody chłopak, około dwudziestoletni, drobnej budowy ciała: (…) był wątły, drobny, na twarzy różowy i biały, a oczy miał jak u dziewczyny, łagodne, nieśmiałe, czyste i tak błękitne, jak te niezapominajki (…).

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28