Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Polskie Państwo Podziemne - zadania, znaczenie i opis - strona 2

Ostatnio komentowane
kox
marek • 2019-12-07 11:29:34
2222
22 • 2019-12-07 07:47:26
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nocą z 26 na 27 września utworzono Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację, której celem było: przywrócenie niepodległości Polski w granicach przedwojennych, reorganizacja armii polskiej oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy. Została ona jednak uznana przez generała Sikorskiego za zbytnio zbliżoną do obozu sanacyjnego (różnice polityczne). Dnia 13 listopada Służbę Zwycięstwu Polski rozwiązano i zastąpiono ją Związkiem Walki Zbrojnej, a dotychczasowego przywódcę – Tokarzewskiego-Karaszewicza – mianowano komendantem na obszar okupacji sowieckiej.

Powstanie Związku Walki Zbrojnej zagwarantowało Polsce ciągłość władzy, a przebywającemu na emigracji rządowi dało możliwość ingerowania w sprawy państwa. Organizacja ta miała działać ponad wszelkimi podziałami (partyjnymi, politycznymi itp.), dążąc do przywrócenia niepodległej Polski. Wchodzący w jej skład żołnierze i dowódcy snuli nawet plany zbrojnego powstania na tyłach armii okupacyjnej, gdy tylko polskie oddziały wrócą do kraju (niestety nie przewidzieli, iż przed nimi pojawi się Armia Czerwona).

Dnia 14 lutego 1942 r. rozkazem generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Kr

Polecamy również:

 • Atak Niemiec na Polskę i kampania wrześniowa - przebieg i skutki

  Terytorialne zakusy III Rzeszy na wschodzie wiązały się ze chęcią utworzenia w tym regionie przestrzeni życiowej dla narodu niemieckiego. W niemieckiej silnie rasistowskiej ideologii Słowianie zajmowali miejsce rasy służalczej, pracującej dla dobra Aryjczyków. Więcej »

 • Zbrodnia katyńska

  Dnia 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, co – chociaż do końca maskowane chęcią pomocy mniejszościom białoruskiej i ukraińskiej – stanowiło realizację założeń paktu Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z tym porozumieniem, III Rzesza i ZSRR zagwarantowały sobie podział ziem najechanego... Więcej »

 • Likwidacja i powstanie w getcie warszawskim

  Proces otaczania murami dzielnicy żydowskiej w Warszawie rozpoczął się 1 kwietnia 1940 r. Utworzenie getta miało miejsce dopiero 2 października 1940 r., a już 16 listopada zostało ono całkowicie zamknięte (nie istniała możliwość opuszczania jego terenu). Powierzchnia warszawskiego getta wynosiła 3km2. Jego granice... Więcej »

 • Powstanie warszawskie - przyczyny, przebieg, skutki

  Kiedy ZSRR dołączył do koalicji antyniemieckiej, jasne stało się, iż wyzwolenie Polski przyjdzie właśnie ze Wschodu. Jednak postępowanie Stalina i jego stosunek do dawnego sąsiada pozwalał przypuszczać, że państwo oswobodzone przez Rosję nie będzie w pełni autonomiczne ani nie pozostanie w przedwojennych granicach.... Więcej »

 • Szare Szeregi - historia, działalność i znaczenie

  W czasie okupacji ziem polskich przez armię III Rzeszy każda para rąk walczących w obronie ojczyzny miała wielkie znaczenie. Do akcji przystąpili także harcerze, którzy działali pod kryptonimem Szare Szeregi (cały Związek Harcerstwa Polskiego przyjął ten pseudonim). Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =