Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Polska literatura emigracyjna i jej twórcy - strona 4

Ostatnio komentowane
Świetna analiza.
Łukasz • 2019-11-13 21:19:50
XD
XD • 2019-11-13 17:25:59
Prawda Dawid oddam ci mój kanał
Young Igi • 2019-11-13 12:53:32
szmata
shmata • 2019-11-13 12:56:10
xd co tu się dzieje zapraszam, do mnie na kanał Jakubix Jakubix z mordką w okularach
Jakubix • 2019-11-13 09:07:34
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

autorom na powrót do ojczyzny lub dołączenie do polskich wojsk (Anatol Stern).

Na uwagę zasługuje tom Broniewskiego „Bagnet na broń” (1943) – pełen wiary w ostateczne zwycięstwo i powrót pokoju, chociaż naznaczony strachem i obrazami życia więziennego.

Ważnym organem działalności polskich twórców na emigracji były także czasopisma. Antoni Słonimski redagował w Londynie „Nową Polskę” (wspierali go inni Polacy przebywający w stolicy Wielkiej Brytanii). W Toronto ukazywała się „Gazeta – Głos Polski”, we Francji i Anglii „Polska Walcząca”, z którą współpracował Grydzewski. Jednakże najpopularniejszym i najbardziej cenionym pismem polskiej emigracji był „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza” – oficjalny organ Rządu Polskiego na uchodźstwie. Na jego wielkie znaczenie wpływ miały nie tylko najważniejsze fakty, jakie w nim przedstawiano, lecz także serie artykułów pomagające odnaleźć się emigrantom w nowej rzeczywistości.

Polecamy również:

 • Mieczysław Jastrun - biografia, eseje

  Mieczysław Jastrun to poeta, eseista orz tłumacz poezji francuskiej, rosyjskiej i niemęckiej. Urodził się w Korolówce koło Włodawy (obecnie województwo lubelskie) w 1903 roku, w rodzinie żydowskiej.  Po narodzinach nadano mu imię Mojsze Agatsztein. Był synem lekarza i to właśnie praca ojca... Więcej »

 • Karolina Lanckorońska - biografia, książki

  Polska historyk i historyk sztuki urodzona 11 sierpnia 1898 roku w Dolnej Austrii. Uznana działaczka polonii we Włoszech. Więcej »

 • Józef Czapski – biografia, książki

  Tak naprawdę Józef Maria Franciszek Czapski herbu Leliwa, urodził się 3 kwietnia 1896 roku w Pradze. Więcej »

 • Florian Czarnyszewicz – biografia, książki

  Pisarz urodził się 2 lipca 1900 roku w Przesiece. Jest uznawany za prozaika emigracyjnego, skupiającego się głównie na opisie szlachty pochodzącej znad Berezyny oraz rzeczywistości Kresów Wschodnich na początku XX wieku. Młodość Czarnyszewicz spędził w zaścianku w guberni mińskiej. Więcej »

 • Stanisław Baliński – biografia, twórczość

  Poeta urodził się 2 sierpnia 1989 roku w Warszawie. Pisał również utwory prozaiczne, eseje, pracował także jako dyplomata. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, następnie kształcił się w teorii i kompozycji w warszawskiej Wyższej Szkole Muzycznej. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =