Pięknie żyć i pięknie umierać - heroizm bohaterów Kamieni na szaniec - strona 2

relacje z ludźmi, budować prawdziwe przyjaźni.

Życie bohaterów „Kamieni na szaniec” pełne było istotnych wartości. Okrucieństwu wojny przeciwstawiali oni wierność, oddanie i olbrzymią odwagę. Naprzeciw zniszczonego obrazu świata stawiali ten, który poznali dzięki literaturze. Z bezcelowością i brakiem perspektyw kontrastowali swoje wspaniałe marzenia. Wyznawali w pierwszej kolejności dobro ojczyzny oraz zamieszkujących ją ludzi. Członkowie Buków chcieli zmieniać świat na lepsze i zamierzeniu temu postanowili podporządkować swoje – wciąż bardzo krótkie – życie.

Wspaniałość postawy bohaterów dzieła Kamińskiego jeszcze bardziej uwypukla fakt, iż żyli oni w okresie szczególnie niebezpiecznym, okresie próby. Ze względu na swoją patriotyczną działalność musieli liczyć się z najgorszym – śmiercią z ręki okupanta. Jednak nawet w obliczu najgorszego Alek i Rude nie poddali się, nie mieli poczucia klęski, cieszyli się każdym odblaskiem szczęścia i powodzenia.

„Pięknie umierać”

W czasie przesłuchań Rudego okrutnie katowano, by wyciągnąć z niego jakiekolwiek informacje. Nie miał on jednak zamiaru wyjawić sekretów ruchu oporu. Heroicznie znosił cierpienia, pozostając wiernym towarzyszom i o

Polecamy również:

 • Kamienie na szaniec - plan wydarzeń

  1. Przedstawienie postaci – charakterystyka harcerskiego środowiska „Buków” 2. Ewakuacja oddziału „Buków” z Warszawy – ucieczka na wschód 3. Pomoc rannym uciekinierom podczas niemieckich nalotów. Więcej »

 • Geneza Kamieni na szaniec

  Aleksander Kamiński był czynnym uczestnikiem podziemnej walki z okupantem (komendant organizacji „Wawer”), brał udział w akcjach Małego Sabotażu Więcej »

 • Kamienie na szaniec - opracowanie

  By lepiej zrozumieć sens tytułu dzieła Aleksandra Kamińskiego, konieczne jest odwołanie się do wiersza Juliusza Słowackiego pt.: „Testament mój”. Szaniec w terminologii militarnej oznacza umocnienie polowe – punkt strategiczny wykorzystywany w czasie prowadzenia manewrów wojennych. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - czas i miejsce akcji

  Aleksander Kamiński podaje dokładne daty każdego z ważniejszych opisanych wydarzeń. Datowane są też kolejne rozdziały powieści. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - problematyka

  „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to powieść-dokument (literatura faktu), opowiadający o tym, jak przebiegały walki oraz jakie były ich metody podczas II wojny światowej. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 5 =
Joanna
2016-03-02 17:39:10
Praca dość poprawna, brakuje szczegółów które są nie zbędne ,a mianowicie akcje Sabotażowe i Dywersyjne, zrywanie flag, gazowanie kin itd. Wszystko , to co napisałaś nawet mi się spodobało, gdyż nie kaleczyłaś języka w żaden sposób ,a wręcz przeciwnie, odświeżyłaś słowa które tak naprawdę powoli zamarły.
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55