Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pan Cogito a perła - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

Ostatnio komentowane
kox
marek • 2019-12-07 11:29:34
2222
22 • 2019-12-07 07:47:26
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Żadna z filozoficznych maksym nie nakazuje bowiem zupełnej bierności, a jedynie konieczność wysiłku w dążeniu do celu i godzenia się z tym, co wykracza poza ludzkie możliwości.

Młodemu Panu Cogito brak jednak najwidoczniej dystansu, skoro „wybrał drugie, heroiczne rozwiązanie”, a więc pozostawił kamyk „między żywym ciałem a skarpetką”. Podczas wykładu ból tak mu doskwierał, że nie mógł skupić się na pojęciu idei u Platona:

(…) Pięta rosła, nabrzmiewała, pulsowała, z bladoróżowej stawała się purpurowa jak zachodzące słońce, wypierała z głowy nie tylko ideę Platona, ale wszystkie inne idee (…).

Pan Cogito uświadomił sobie, że jego decyzja była nie tylko niepotrzebna, ale wręcz szkodliwa.

Warto zauważyć, że podmiotem lirycznym wiersza jest Pan Cogito w podeszłym wieku, który wspomina to zdarzenie „nie bez wzruszenia”, jednak z dystansem człowieka doświadczonego. W początkowej partii utworu wyraźna jest nuta pobłażania dla swojego „młodzieńczego marszu ku doskonałości”.

Ważny zabieg artystyczny to końcowe kontrastowe zestawienie epitetów określających ziarenko piasku jako „małe, zimne, żółte” oraz piętę – „dużą, gorącą i ciemną od bólu”.

Polecamy również:

 • Przesłanie Pana Cogito - interpretacja i analiza wiersza

  „Przesłania Pana Cogito” to utwór wieńczący cykl zatytułowany „Pan Cogito”. Wiersz powtarza w dobitny sposób przesłanie obecne w całym zbiorze: bezwzględny nakaz wierności prawom moralnym, streszczający się w ostatnim wersie: „Bądź wierny Idź”. Podmiot liryczny... Więcej »

 • Pan Cogito o cnocie - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Pan Cogito o cnocie” ma budowę dwudzielną – pierwsza część przedstawia obraz cnoty we współczesnym świecie, druga zawiera pełne ironii spekulacje na temat tego, co musiałoby się stać, by owa cnota znalazła uznanie. Choć ukazanie cnoty jako starej panny przynosi efekt komiczny,... Więcej »

 • Dusza Pana Cogito - interpretacja i analiza wiersza

  „Dusza Pana Cogito” to wiersz o poważnej tematyce napisany z humorem, trochę przewrotny i niejednoznaczny. Już samo pojęcie duszy może być różnie rozumiane. Poeta wykorzystuje tę wieloznaczność, by ukazać zmiany, jakie obserwuje wokół siebie: (…) Dawniej/ wiemy z historii/... Więcej »

 • Co myśli Pan Cogito o piekle - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz Herberta porusza popularny w literaturze motyw piekła. Najbardziej bodaj znana wizja mąk piekielnych zawarta została w „Boskiej komedii” Dantego i to właśnie do niej nawiązuje polski poeta. Wyobrażenia Pana Cogito na temat piekła znacznie odbiegają jednak od średniowiecznych o nim wyobrażeń. Więcej »

 • Modlitwa Pana Cogito podróżnika - interpretacja i analiza wiersza

  „Modlitwa Pana Cogito podróżnika” ma budowę nieregularną – po wstępnej apostrofie następuje pięć części wyróżnionych myślnikiem, zawierających podziękowania i prośby. Wiersz to refleksja człowieka doświadczonego, znającego świat, wrażliwego i wykształconego, który potrafi... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =