Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mała księżniczka - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, interpretacja) - strona 3

pana Carrisforda, wzruszony losem dziewczynki, potajemnie przyozdabia jej pokój i przekazuje podarki.

„Mała księżniczka” - interpretacja

„Mała księżniczka” to prosta i wzruszająca opowieść o małej dziewczynce, która potrafi zachować godność i pogodę ducha w najtrudniejszej nawet sytuacji. To historia mówiąca o prawdziwej wartości człowieka. Sara jest księżniczką, nie tylko wtedy, gdy nosi najpiękniejsze suknie, ma powóz i służących, ale także wtedy, kiedy musi pomagać w kuchni. Nawet zdegradowana do roli służącej potrafi zachować godność i łaskawość wobec krzywdzących ją osób. Dziewczynka dzieli się z innymi nawet wówczas, kiedy sama jest głodna. Los pokrzywdzonych wzrusza ją zarówno wtedy, kiedy jest najbardziej rozpieszczaną uczennicą na pensji (pomaga Ermengardzie i Becky), jak i wówczas, gdy głodna idzie po zakupy i oddaje kilka bułek żebraczce. Happy end polega na triumfie dobra.

Tragedia, jaka dotknęła Sarę, to sprawdzian nie tylko dla niej. Dziewczynka z tej próby wychodzi zwycięsko, potrafi przyjąć swój los z pokorą, cierpi z powodu utraty ojca, ale nie rozpacza nad stratą majątku. W biedzie poznaje prawdziwych przyjaciół: Becky i Ermengardę.

Zupełnym przeciwieństwem Sary jest panny Minchin. Dla niej najważniejsze były pieniądze, z szacunkiem traktowała tylko bogatych. Nadskakiwała Sarze, kiedy miała majątek. Gdy go straciła, gotowa była wyrzucić ją na bruk. Nie miała dla sieroty współczucia, martwiła się tylko o to, jak pokryć zaległe rachunki. Jej postawa wzbudza niechęć, podobnie jak postępowanie Lawinii.

„Mała księżniczka” to historia o zmienności losu i niezłomności ludzkiego ducha. Ludzie szlachetni pozostają tacy nawet w nieszczęściu, źli nie zmieniają się nawet wówczas, gdy los zsyła im nauczkę.

Zobacz również

 • Tajemniczy ogród - streszczenie

  Mary Lennox spędza wczesne dzieciństwo w Indiach. Rodzice – zapracowany angielski urzędnik i piękna, ale egoistyczna matka – nie poświęcają dziewczynce zbyt wiele uwagi. Mary, dorastająca w otoczeniu hinduskich służących, staje się kapryśnym i rozpieszczonym dzieckiem. Podczas epidemii cholery bohaterka traci oboje rodzic&o...

  Więcej
 • Frances Hodgson Burnett, Mały Lord – streszczenie

  Dowiadujemy się, że mieszkający w Anglii arystokrata o imieniu Jan Artur Molyneux Errol, hrabia Dorincourt sprowadza do siebie swojego wnuka i jedynego spadkobiercę – Sedryka.

  Więcej

Losowe zadania

 • Określ odczyn w każdej z probówek i typ zachodzącej reakcji

  Wykonano doświadczenie zgodnie z poniższym schematem.  Określ odczyn każdego z otrzymanych roztworów. Następnie nazwij procesy zachodzące w tych roztworach. Dla probówek, gdzie zachodzi hydroliza zapisz równanie reakcji w postaci jonowej skróconej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zaproponuj metodę wytrącenia jonów manganu(II)

  Korzystając z tablic chemicznych zaproponuj metodę usunięcia jonów Mn2+ z roztworu, w którym znajdują się również kationy Mg2+ oraz Ba2+. Zapisz wzór chemiczny odczynnika który zostanie użyty i uzasadnij swój wybór, następnie zapisz reakcję w formie jonowej skróconej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rola osocza krwi

  Osocze jest główny składnikiem krwi. Poza wodą zawiera wiele ważnych dla funkcjonowania organizmu związków. Wymień trzy funkcje, jakie pełni osocze krwi w organizmie.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wektory wirusowe

  Istnieje szereg dróg transmisji chorób wirusowych: pokarmowa, kropelkowa, przez kontakt z krwią, przez kontakt bezpośredni z zakażonym oraz przez wektory czy organizmy innego gatunku będące nosicielami patogenu. Wymień trzy przykłady owadów, które mogą pełnić rolę wektora wirusowego.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Hanza, czyli fenomen w dziejach średniowiecza

  Napisz pokrótce, czym był Związek Hanzeatycki (Hanza)? Wymień przynajmniej trzy polskie miasta należące do tego związku.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19
Xd bardzo pomocne
Julspn beng • 2020-04-08 00:02:41