Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mała księżniczka - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, interpretacja) - strona 3

pana Carrisforda, wzruszony losem dziewczynki, potajemnie przyozdabia jej pokój i przekazuje podarki.

„Mała księżniczka” - interpretacja

„Mała księżniczka” to prosta i wzruszająca opowieść o małej dziewczynce, która potrafi zachować godność i pogodę ducha w najtrudniejszej nawet sytuacji. To historia mówiąca o prawdziwej wartości człowieka. Sara jest księżniczką, nie tylko wtedy, gdy nosi najpiękniejsze suknie, ma powóz i służących, ale także wtedy, kiedy musi pomagać w kuchni. Nawet zdegradowana do roli służącej potrafi zachować godność i łaskawość wobec krzywdzących ją osób. Dziewczynka dzieli się z innymi nawet wówczas, kiedy sama jest głodna. Los pokrzywdzonych wzrusza ją zarówno wtedy, kiedy jest najbardziej rozpieszczaną uczennicą na pensji (pomaga Ermengardzie i Becky), jak i wówczas, gdy głodna idzie po zakupy i oddaje kilka bułek żebraczce. Happy end polega na triumfie dobra.

Tragedia, jaka dotknęła Sarę, to sprawdzian nie tylko dla niej. Dziewczynka z tej próby wychodzi zwycięsko, potrafi przyjąć swój los z pokorą, cierpi z powodu utraty ojca, ale nie rozpacza nad stratą majątku. W biedzie poznaje prawdziwych przyjaciół: Becky i Ermengardę.

Zupełnym przeciwieństwem Sary jest panny Minchin. Dla niej najważniejsze były pieniądze, z szacunkiem traktowała tylko bogatych. Nadskakiwała Sarze, kiedy miała majątek. Gdy go straciła, gotowa była wyrzucić ją na bruk. Nie miała dla sieroty współczucia, martwiła się tylko o to, jak pokryć zaległe rachunki. Jej postawa wzbudza niechęć, podobnie jak postępowanie Lawinii.

„Mała księżniczka” to historia o zmienności losu i niezłomności ludzkiego ducha. Ludzie szlachetni pozostają tacy nawet w nieszczęściu, źli nie zmieniają się nawet wówczas, gdy los zsyła im nauczkę.

Zobacz również

  • Tajemniczy ogród - streszczenie

    Mary Lennox spędza wczesne dzieciństwo w Indiach. Rodzice – zapracowany angielski urzędnik i piękna, ale egoistyczna matka – nie poświęcają dziewczynce zbyt wiele uwagi. Mary, dorastająca w otoczeniu hinduskich służących, staje się kapryśnym i rozpieszczonym dzieckiem. Podczas epidemii cholery bohaterka traci oboje rodzic&o...

    Więcej
  • Frances Hodgson Burnett, Mały Lord – streszczenie

    Dowiadujemy się, że mieszkający w Anglii arystokrata o imieniu Jan Artur Molyneux Errol, hrabia Dorincourt sprowadza do siebie swojego wnuka i jedynego spadkobiercę – Sedryka.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11