Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bolesław Prus Emancypantki - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, interpretacja) - strona 5

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

wiele łączyło go z Adą Solską, gdyż oboje interesowali się naukami przyrodniczymi. Profesor, chociaż zaznajomiony z najnowszymi prądami myślowymi, był także człowiekiem niezwykle mocno wierzącym. Wielokrotnie podkreślał, że jego zdaniem wiedza nie może eliminować wiary.

Ada Solska – kobieta bardzo zamożna, lecz o nieciekawej fizjonomii, co stanowiło dla niej poważny problem. Z tego względu nie uczestniczyły w życiu towarzyskim, większość czasu spędzając w laboratorium, gdzie prowadziła badania przyrodnicze. Tak naprawdę nie dawało jej to szczęścia, w głębi duszy wciąż pragnęła prawdziwego uczucia, a obiektem jej miłości był Kazimierz Norski.

Stefan Solski – brat Ady (także bardzo bogaty), człowiek energiczny, wciąż poszukujący mocnych wrażeń. Dzięki Dębickiemu swoje siły zaczął pożytkować na użyteczne społecznie cele. Przez bardzo długi czas darzył uczuciem Magdę, niezwykle podobała mu się jej wielka dobroć. Początkowo testował jej bezinteresowność, gdyż nie wierzył w to, że kobieta może naprawdę być tak wspaniała. Przez to omal jej nie stracił, kiedy postanowiła wstąpić do klasztoru.

Pani Korkowiczowa – Magda przez niedługi okres czasu pełniła w jej domu obowiązki guwernantki.

Polecamy również:

 • Lalka - streszczenie

  TOM I Rozdział I Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1878. W warszawskiej jadłodajni trwa zażarta dyskusja pomiędzy panem Deklewskim (fabrykant powozów) i radcą Węgrowiczem. Obydwaj mężczyźni spierają się o przyszłe losy niejakiego Stanisława Wokulskiego – właściciela dobrze prosperującego sklepu... Więcej »

 • Z legend dawnego Egiptu - streszczenie

  Ramzes, król Egiptu, dokonuje żywota. Woła do siebie medyka ze świątyni w Karnakau i prosi go o podanie mu lekarstwa, które bądź to uleczy władcę, bądź go zabije. Lekarz początkowo nie chce podać królowi specyfiku, jednak po usilnych namowach Ramzesa, ulega jego prośbom. Działanie lekarstwa... Więcej »

 • Bolesław Prus, Faraon - streszczenie

  Na początku powieści narrator przedstawia panoramę Egiptu, klimat i jego położenie geograficzne. Odnajdujemy opis dokonań technicznych i budowniczych Egipcjan oraz ich systemu politycznego (państwo złożone z kast). Akcja rozpoczyna się w trzydziestym roku panowania Ramzesa – w tym momencie... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - streszczenie

  Narratorem „Omyłki” jest siedmioletni chłopiec, który starzeje się wraz z postępem fabuły. Wraz ze starszym bratem – Władkiem – dorastał wychowywany przez samotną matkę. Ich ojciec nie żył już od pewnego czasu, mimo to kobieta doskonale sobie radziła – starszy syn studiował w... Więcej »

 • Powracająca fala - streszczenie

  Rozdział I - W czerwcu do Gotlieba Adlera przybył pastor Böhme, jego przyjaciel z czasów szkolnych. Główną przyczyną wizyty było powiadomienie mężczyzny o tym, iż jego syn, Ferdynand Adler, zaciągnął wielkie długi. Duchowny odbywał swoją podróż bryczką, zastanawiając się w trakcie nad... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =