Bolesław Prus Omyłka - streszczenie - strona 4

okno marznącego siwego mężczyznę. Posłano po niego Walka, by przyprowadził go do ciepłego domu. Okazało się, że był to człowiek mieszkający w domu na uboczu. Ugoszczono go niechętnie, częstując gorącym mlekiem. Kiedy już się oddalił, wyrzucono garnek, z którego pił.

***

Kolejny rok rozpoczął się od szkolnego sukcesu narratora, który otrzymał świadectwo z samymi ocenami celującymi. W nagrodę matka zarządziła, by zrobić dla niego sanki. Pewnego dnia, kiedy korzystał z nowej zabawki, przybiegła po niego Łukaszowa i oznajmiła, że wybuchła wojna. Prędko wrócili więc do domu. W niedługim czasie pojawili się ksiądz, burmistrz oraz nauczyciel. Między dwoma ostatnimi wybuchła kłótnia, którą ostatecznie uspokoił duchowny.

Przez następnie dni miasteczko wrzało. Ludzie wciąż rozmawiali, prowadząc przy tym przygotowania na każdą ewentualność. Także narrator chciał wziąć udział w wojnie. Specjalnie naostrzył swój miecz i przygotował ekwipunek. Jednak pewien przypadek sprawił, że nie opuścił domu – pewnego dnia obudził się pełen werwy i ochoty do bitwy, co głośno oznajmiał. Pomagająca mu się ubierać niania wzięła go na kolano i wymierzyła kilka klapsów. Chłopiec szybko uświadomił sobie, że na wojnie

Polecamy również:

 • Bolesław Prus Omyłka - plan wydarzeń

  1. Narrator dowiaduje się od Łukaszowej, że na uboczu mieszka zdrajca 2. Rozmowa pana Dobrzańskiego z matką chłopca, podczas której omawiali najnowsze wydarzenia na świecie (nauczyciel zastanawiał się, czy Francuzi przyjdą nam z pomocą) 3. Spotkanie w domu narratora – kasjer śpiewa  patriotyczne... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - opracowanie

  „Omyłka” Bolesława Prusa ukazała się w 1884 r., a więc dwadzieścia lat po powstaniu styczniowym. Pozytywiści kwestionowali sensowność kolejnych zrywów narodowych, podkreślając, że znacznie ważniejsza jest jedność społeczeństwa i poprawa jego sytuacji m.in. gospodarczej. Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - bohaterowie

  Narratorem „Omyłki” jest siedmioletni Antek, który wraz z rozwojem akcji. Daje się on poznać jako skory do zabawy, a przy tym bardzo inteligentny chłopiec. Chociaż jeszcze niezbyt wiele rozumie, pali się do poznawania świata. Gdy wybucha wojna, wyraża chęć wzięcia w niej udziału, planuje nawet... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - problematyka

  „Omyłka” Bolesława Prusa to nowela, która po raz pierwszy ukazała się w 1884 r. Artysta krótko opisał w niej życie małego polskiego miasteczka, które w czasie powstania styczniowego stało się areną powstańczych wydarzeń. Przedstawiając ogólny przekrój społeczeństwa,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
STONKS
szmaciura • 2021-03-08 10:28:33
XD !
yo • 2021-03-08 09:48:30
do bani to
xd • 2021-03-08 09:06:31
super
penis • 2021-03-08 08:25:21
spoko
robert • 2021-03-07 15:01:50