Ojciec Goriot - streszczenie - strona 11

do ojca dziewczyny. Pani Vauquer rozpacza.

Ojciec Goriot wraz z Eugeniuszem jadą do nowego apartamentu studenta. Starzec jest bardzo podniecony, że zje dziś obiad w towarzystwie córki. Mieszkanie było pięknie i gustownie urządzone, a pani de Nucingen okazywała Eugeniuszowi bardzo wiele czułości. Gdy Rastignac wrócił do pensjonatu z Goriotem, pani Vauquer wciąż była w rozpaczy.

Następnego dnia Eugeniusz otrzymał list od hrabiny de Beauseant, który zawierał zaproszenie dla niego i Delfiny na od dawna zapowiadany wielki bal w jej pałacu. Pani de Nucingen bardzo ucieszyła się z zaproszenia, od dawna chciała poznać hrabinę.

Nazajutrz Eugeniusz i ojciec Goriot mieli oczekiwać na tragarza, który przyjedzie po ich rzeczy. Chłopak poprosił Goriota, by zabrał też jego rzeczy, a sam poszedł na wykłady. Wrócił jednak wcześniej i gdy siedział w swoim pokoju, przyszła Delfina. Zrozpaczona poinformowała ojca, że mąż chce, by dała mu jeszcze rok do rozliczenia się z posagu, gdyż teraz musiałby ogłosić upadek swoich interesów. Mówi, że mąż ją szantażuje, a jego interesy najprawdopodobniej są nieczyste. W czasie gdy rozmawiali, nadjechał powóz pani de Restaud. Anastazja była w jeszcze gorszym położeniu.

Polecamy również:

 • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

  1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

 • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

 • Ojciec Goriot - bohaterowie

  Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

 • Ojciec Goriot - problematyka

  Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11