Obrazki więzienne - streszczenie - strona 5

dowiadujemy się, że dziewczyna leżała na tapczanie. Była bardzo ładna, miała może z osiemnaście lat. Miała czarne włosy i śniadą cerę. Podarte trzewiczki wystawały spod letniej, poszarpanej sukienki. Dziewczyna zaczęła krzyczeć coś w obcym języku, śmiała się. Gdy strażnik wyszedł, autorka podeszła do dziewczyny i mocno przytuliła ją do piersi. Więźniarka usnęła. Za oknem właśnie zapadł zmrok. Jakub widząc to, pokiwał tylko głową i zamknął kratę.

„Onufer”

I

Do kancelarii więziennego nadzorcy strażnicy – Jakub i Zaparty – wprowadzili więźniów, którzy przed chwilą bili się w celi. Do bójki doszło między Osmólcem i Onufrym. Drugi z więźniów miał oszalały wzrok i stał z zaciśniętymi pięściami.

Osmólec był więźniem od około trzydziestu lat, na twarzy miał ślady przebytej ospy i zacięcia, a nogi owinięte szmatami. Winę za bójkę zrzucił na Onufrego, który przez nocne majaki nie daje spać współwięźniom. Osmólec chciał uciszyć Onufrego, ale został przez niego pobity. Prosi dozorcę, żeby zabrać go z celi, gdyż nie chce siedzieć ze zbójem. Bojąc się kary przymilał się do więziennego urzędnika, nazywał go ukochanym ojcem. Na kolanach prosił o przebaczenie, całował jego buty. Naczelnik wybaczył

Polecamy również:

 • Obrazki więzienne - plan wydarzeń

  Podług księgi - 1. Do więzienia przyjeżdża wóz z kapustą 2. Woźnica prosi o otworzenie więziennej bramy 3. Wóz utyka w połowie wjazdu z powodu porozrzucanych skrzynek na ziemniaki Więcej »

 • Obrazki więzienne - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Maria Konopnicka jest słynną autorką nowel, które wydała w czterech zbiorach. Współczuciu wobec niedoli bohaterów towarzyszy szacunek pisarki dla ich wrażliwości moralnej, uczciwości, wielkoduszności. Konopnicka nie tylko przedstawia wydarzenia tragiczne, ale jednocześnie potrafi się w nich... Więcej »

 • Obrazki więzienne - problematyka

  W „Obrazkach więziennych” Konopnicka przedstawiła prawidła, jakie rządzą życiem więziennym. Pisarka ukazała, jak więzienie wpływa na psychikę ludzką, opisała jego surowe reguły i zwyczaje. Więcej »

 • Obrazki więzienne - bohaterowie

  Cygan - bohater obrazka „Podług księgi”. Przebywa w więzieniu od czterech lub pięciu lat. Współwięźniowie, strażnicy i pracownicy kancelarii nazywają do Cyganem. W ten sposób zapisany był również księdze, choć nie było to jego prawdziwe imię ani nazwisko. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04
Za długie
• 2022-05-16 15:04:11