Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Miguel de Cervantes - biografia i twórczość - strona 4

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

pierwszej poważnej powieści ściągnął na Cervantesa wielką sławę i ułatwił mu drogę do wydania w 1613 roku tomu „Nowel przykładnych”, których wartość celnie opisał Julian Adolf Święcicki:

Bogata inwencja, oryginalność charakterów, różnobarwność sytuacji, wdzięk opowiadania, prawdziwe poczucie natury, delikatna analiza serca ludzkiego, język mistrzowski — oto strony wybitne tych utworów.

W dwunastu nowelach Cervantes zawarł dosyć gorzką, choć niepozbawioną dowcipu prawdę o uwarunkowaniach współczesnego sobie społeczeństwa, jego obłudzie, śmiesznostkach, a czasem okrucieństwie.

Na fali popularności Cervantesowi udało się wydać w 1614 roku satyrę „Podróż na Parnas”, której bohaterami stali się współcześni mu poeci, zaś ostatnim, pisanym na łożu śmierci dziełem była powieść „Niezwyczajne przygody Persilesa i Sigismundy”.

Sukces wydanych w jesieni życia utworów nie pozwolił artyście nacieszyć się dobrobytem, umarł bowiem w całkowitej niemal nędzy i zapomnieniu 23 kwietnia 1616, znajdując miejsce wiecznego spoczynku w klasztorze trynitariuszy bosych przy dzisiejszej ulicy Lope de Vegi w Madrycie.

Polecamy również:

  • Don Kichot - streszczenie

    Część I Księga PierwszaRozdział I - opowiada, kim był i czym zajmował się słynny szlachcic Don Kichot z La Manchy.W miejscowości Manchy żył sobie pewien szlachcic. Nie wiadomo dokładnie jak się nazywał. Mógł nosić nazwisko Quijada, Quesada lub Quijana. Nie był on nadto bogaty. Miał około pięćdziesięciu lat... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');