Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mieczysław Karłowicz - biografia i utwory - strona 2

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

stolicy chodził też na wykłady z filozofii, psychologii i fizyki. W tym czasie pisał muzyczne korespondencje do „Echa Muzycznego, Teatralnego i Artystycznego”, promując w nim neoromantyczne tendencje. Jednocześnie komponował. Z tego okresu pochodzi większość jego pieśni solowych, a także muzyka do „Białej gołąbki” Józefata Nowińskiego.

Do Warszawy artysta powrócił w 1901 roku. Zaangażował się w walkę o wprowadzenie polskiej muzyki współczesnej do repertuaru Filharmonii Warszawskiej. Założył i prowadził orkiestrę smyczkową przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Od 1914 komponował wyłącznie poematy symfoniczne, kolejno powstawały: „Powracające fale”, „Rapsodia litewska”, „Stanisław i Anna Oświecimowie”, „Smutna opowieść” i „Epizod na maskaradzie”.

W 1907 Karłowicz osiedlił się w ukochanym Zakopanym. Tatry były jego wielką życiową pasją. Uwielbiał górskie wędrówki, wspinaczkę wysokogórską, jazdę na nartach, a także kulturę góralską. Z zamiłowaniem fotografował zakopiańskie krajobrazy, działał w Towarzystwie Tatrzańskim i Zakopiańskim Oddziale Narciarzy.

Koncert w Warszawskiej Filharmonii w 1909 roku, na którym wykonano jego „Odwieczne pieśni”, był długo wyczekiwanym sukcesem kompozytora.

Polecamy również:

 • Karol Szymanowski - biografia i utwory

  Karol Szymanowski herbu Korwin/Ślepowron urodził się 3 października 1882 r. we wsi Tymoszówka (Ukraina Naddnieprzańska). Był trzecim dzieckiem Stanisława i Anny z domu Taube (jej rodzina pochodziła z Kurlandii). Ojciec Szymanowskiego był człowiekiem niezwykle ceniącym muzykę – sam grał na fortepianie i... Więcej »

 • Ignacy Jan Paderewski - biografia i utwory

  Ignacy Jan Paderewski urodził się w 1860 roku w Kuryłówce na Podolu w rodzinie o szlacheckim rodowodzie (herb Jelita). Ignacy był drugim dzieckiem, jego matka Poliksena z Nowickich zmarła niedługo po porodzie. Ojciec brał udział w powstaniu styczniowym, a później był więziony w Kijowie. Małym Ignacym... Więcej »

 • Gustav Mahler - biografia i utwory

  Gustav Mahler przyszedł na świat w 1860 roku w Kalište, miejscowości należącej wówczas do Cesarstwa Austriackiego (obecnie do Czech), jako drugie z dwanaściorga dzieci Bernarda i Marii. Mahlerowie byli niemieckojęzycznymi Żydami zajmującymi się handlem. W 1860 roku przenieśli się do Igławy, gdzie za... Więcej »

 • Richard Strauss - biografia i twórczość

  Richard Strauss urodził się w 1864 roku w Monachium. Jego ojciec, Franz Strauss, także był muzykiem, grał na waltorni. To on był pierwszym nauczycielem syna. Od 1882 Richard studiował filozofię i historię sztuki na uniwersytecie w Monachium, ale już po roku zrezygnował z nauki i wyruszył do Berlina. Tam został... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');