Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mieczysław Karłowicz - biografia i utwory - strona 2

Ostatnio komentowane
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
JD
Adam Psikutas • 2019-12-04 12:04:11
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

stolicy chodził też na wykłady z filozofii, psychologii i fizyki. W tym czasie pisał muzyczne korespondencje do „Echa Muzycznego, Teatralnego i Artystycznego”, promując w nim neoromantyczne tendencje. Jednocześnie komponował. Z tego okresu pochodzi większość jego pieśni solowych, a także muzyka do „Białej gołąbki” Józefata Nowińskiego.

Do Warszawy artysta powrócił w 1901 roku. Zaangażował się w walkę o wprowadzenie polskiej muzyki współczesnej do repertuaru Filharmonii Warszawskiej. Założył i prowadził orkiestrę smyczkową przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Od 1914 komponował wyłącznie poematy symfoniczne, kolejno powstawały: „Powracające fale”, „Rapsodia litewska”, „Stanisław i Anna Oświecimowie”, „Smutna opowieść” i „Epizod na maskaradzie”.

W 1907 Karłowicz osiedlił się w ukochanym Zakopanym. Tatry były jego wielką życiową pasją. Uwielbiał górskie wędrówki, wspinaczkę wysokogórską, jazdę na nartach, a także kulturę góralską. Z zamiłowaniem fotografował zakopiańskie krajobrazy, działał w Towarzystwie Tatrzańskim i Zakopiańskim Oddziale Narciarzy.

Koncert w Warszawskiej Filharmonii w 1909 roku, na którym wykonano jego „Odwieczne pieśni”, był długo wyczekiwanym sukcesem kompozytora.

Polecamy również:

 • Karol Szymanowski - biografia i utwory

  Karol Szymanowski herbu Korwin/Ślepowron urodził się 3 października 1882 r. we wsi Tymoszówka (Ukraina Naddnieprzańska). Był trzecim dzieckiem Stanisława i Anny z domu Taube (jej rodzina pochodziła z Kurlandii). Ojciec Szymanowskiego był człowiekiem niezwykle ceniącym muzykę – sam grał na fortepianie i... Więcej »

 • Ignacy Jan Paderewski - biografia i utwory

  Ignacy Jan Paderewski urodził się w 1860 roku w Kuryłówce na Podolu w rodzinie o szlacheckim rodowodzie (herb Jelita). Ignacy był drugim dzieckiem, jego matka Poliksena z Nowickich zmarła niedługo po porodzie. Ojciec brał udział w powstaniu styczniowym, a później był więziony w Kijowie. Małym Ignacym... Więcej »

 • Gustav Mahler - biografia i utwory

  Gustav Mahler przyszedł na świat w 1860 roku w Kalište, miejscowości należącej wówczas do Cesarstwa Austriackiego (obecnie do Czech), jako drugie z dwanaściorga dzieci Bernarda i Marii. Mahlerowie byli niemieckojęzycznymi Żydami zajmującymi się handlem. W 1860 roku przenieśli się do Igławy, gdzie za... Więcej »

 • Richard Strauss - biografia i twórczość

  Richard Strauss urodził się w 1864 roku w Monachium. Jego ojciec, Franz Strauss, także był muzykiem, grał na waltorni. To on był pierwszym nauczycielem syna. Od 1882 Richard studiował filozofię i historię sztuki na uniwersytecie w Monachium, ale już po roku zrezygnował z nauki i wyruszył do Berlina. Tam został... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =