Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Niemcy - streszczenie - strona 5

Ostatnio komentowane
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ruth wyjaśnia, że już go odwiozła w stronę Kessel. Dochodzi do kłótni, na co profesor radzi zachować milczenie.

Rodzina nie ma innego wyjścia, jak się pogodzić i zachować całą sprawę w tajemnicy. Wtedy Liesel oznajmia, że już zawiadomiła policję, obawiając się, że rodzina mogłaby chcieć zatuszować sprawę. Ruth oświadcza urzędnikom, że wywiozła zbiega. Funkcjonariusze każą jej zaprowadzić się na miejsce, gdzie go zostawiła. Kiedy wszyscy się rozchodzą i profesor zostaje sam, pojawia się u niego Peters i wyjaśnia, że Ruth go ukryła. Przytacza też jej słowa, kiedy mówiła, że profesor na jej miejscu zrobiłby to samo. Profesor zarzuca mu, że swoim postępowaniem naraził ich na cierpienie. Uważa, że człowiek nie ma prawa narażać drugiego, dla ratowania samego siebie.

Mężczyźni nie potrafią się porozumieć – profesor latami starał się izolować od świata, od polityki i tego, co dzieje się w Europie. Joachim, poprzez pojawienie się, każe mu się z tym skonfrontować. Pyta profesora, czy wie, czemu służą jego prace, czy zdaje sobie sprawę, że naziści cenią jego badania, ponieważ włączyli do swoich metod walki także broń biologiczną. W obozach testuje się jego wyniki badań na ludziach. Sonnenbruch jest załamany, nie może uwierzyć w to, co usłyszał. Peters odchodzi, ale profesor wie, że nie odzyska już spokoju. Po pewnym czasie pojawia się Berta. Uspokaja go mówiąc, że przecież nie ma sobie nic do zarzucenia.

Polecamy również:

  • Niemcy - plan wydarzeń

    1. Śmierć Chaimka z rąk Hoppego 2. Wizyta pani  Soerensen u Willego 3. Egzekucja francuskich zakładników. Więcej »

  • Niemcy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

    Leon Kruczkowski, który należał do lewicowego frontu walki przeciw faszyzmowi, wiele uwagi poświęcał rozwojowi tej ideologii. Przestrzegał przed faszyzmem także po wojnie, jednocześnie walcząc o rozróżnienie pojęć „Niemiec” i „hitlerowiec”. Więcej »

  • Niemcy - bohaterowie

    Profesor Walter Sonnenbruch - jest wybitnym naukowcem w dziedzinie biologii. Ma dwoje dzieci, a jednego syna stracił na wojnie. Profesor nie popiera działań faszystów, stara się od nich odciąć, zamyka się w swoim świecie, w swoim laboratorium i nie dopuszcza do siebie wieści ze świata. Nie chce słuchać... Więcej »

Komentarze (3)
3 + 5 =
Komentarze
Artur • 2017-01-23 19:39:52
W tym opracowaniu pada sformułowanie faszysta zamiast nazista.
kkk • 2016-10-16 16:15:32
szalu nie robi
hitler • 2016-02-22 15:21:10
no szczeze to lipa