Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wielka Emigracja i jej znaczenie - kultura i literatura emigracyjna - strona 3

Ostatnio komentowane
dzięki pomogło
jestem_z_YT • 2019-03-24 17:45:11
Zostawcie Norberta w spokoju
Ale nie miło • 2019-03-24 22:01:34
xddd
xddddd • 2019-03-24 14:14:14
d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d
dxhfuxqhz uhqeifu • 2019-03-24 13:31:42
za dlugie
gha • 2019-03-24 13:23:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czartoryski uważał, że głównym narzędziem walki o niepodległość powinny być zabiegi dyplomatyczne, a nie otwarta, nieprzemyślana walka. Zupełnie inny odłam polityki emigracyjnej wyznaczało Towarzystwo Demokratyczne Polskie. W jego obrębie, zwłaszcza pod wpływem obserwacji nowoczesnej polityki Zachodu, narodziło się przekonanie o konieczności powstania Polski demokratycznej.

Emigranci podejmowali również inicjatywy zjednoczeniowe, czego wyrazem było np. powstanie już w 1831 r. Komitetu Narodowego Polskiego, a potem Komitetu Narodowego Emigracji Polskiej (pod przywództwem gen. Dwernickiego). Jednak podczas gorących dyskusji tego organu dochodziło do częstych i niepotrzebnych pojedynków. Interesujący jest w tym kontekście fakt, że mimo tak ostrych podziałów i ciągłych emigracyjnych sporów, emigranci polscy prawie w ogóle nie asymilowali się na obczyźnie, ale pozostawali grupą odrębną.  

Instytucje kulturalne

Wielka Emigracja stworzyła własne ośrodki naukowo-kulturalne, które przetrwały przez długi czas i miały doniosłe znaczenie nie tylko dla samych wychodźców, ale dla polskiej kultury i duchowej kondycji narodu w ogóle. Można tu wymienić polskie szkoły, biblioteki i księgarnie. Ważną

Polecamy również:

 • Spór klasyków z romantykami - opracowanie

  Spór klasyków z romantykami był jedną z najważniejszych debat o sztuce i literaturze polskiej w XIX w. Spór ten została zapoczątkowany przez Kazimierza Brodzińskiego rozprawą pt.: „O klasyczności i romantyczności, tudzież o duchu poezji polskiej”, która został wydrukowana w... Więcej »

 • Cyganeria Warszawska - opracowanie

  Cyganeria warszawska nie jest zjawiskiem pokoleniowym, ale formacją artystyczną, która wyłoniła się w dobie romantyzmu wśród poetów i malarzy kontestujących salonową obyczajowość. Jak sama nazwa wskazuje, grupa ta powstała w Warszawie, w 1839 roku. Jest zatem zjawiskiem charakterystycznym dla... Więcej »

 • Powstanie listopadowe w literaturze - opracowanie

  Dramaturgia romantyczna jest najznamienitszym osiągnięciem tego okresu i kojarzy się ją z bolesnym doświadczeniem narodowym, jakim było powstanie listopadowe. Jednym z pierwszych utworów, w których można odnaleźć echa insurekcji były „Dziady” drezdeńskie Adama Mickiewicza, napisane w 1832 r. Więcej »

 • Przedstawiciele romantyzmu w Polsce - opracowanie

  Bardzo istotną rolę w polskiej literaturze odegrała tzw. „ukraińska szkoła poetów”, czyli grupa twórców wywodzących się z wschodnich kresów Polski, którzy w swoich dziełach nawiązywali do realiów tamtych miejsc, a więc do historii Podola i Wołynia (zwłaszcza... Więcej »

Komentarze (1)
1 + 2 =
Komentarze
xxXDdd • 2015-12-14 16:03:33
Dzięki