Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zygmunt Freud, Kultura jako źródło cierpień – streszczenie - strona 4

przez społeczeństwo, nie może czuć się wolna i świadoma, w imię ideału służenia kultury. Pomimo tego, że kultura jako zjawisko wniosło do życia człowieka również wiele ułatwień i akcentów rozwojowych, to ogranicza ona jego wolność indywidualną, wręcz przeciwnie, ulega ona ogromnym ograniczeniom.

Dalsza część pracy Freuda dotyczy zagadnień z zakresu etyki. Zauważa, że wiele z jej przykazań jest przyczyną społecznej frustracji i niezadowolenia. Pozostają one bowiem w sprzeczności z ludzką naturą. Co więcej, drzemie w niej niebezpieczna predyspozycja do zachowań agresywnych (podobnych do zwierzęcych). Freud uważa, że skłonność do agresji jest jedną z najbardziej pierwotnych u człowieka – stanowi więc jednocześnie największa przyczynę jego cierpienia, uniemożliwiającą rozwój kultury.

Filozof zastanawia się, co kultura może zrobić by tę agresję powstrzymać, złagodzić. Okazuje się, że doświadczenie agresji jest zazwyczaj skierowane do wnętrza człowieka, w jej wyniku powstaje poważne napięcie między ego i superego, które rodzi poczucie winy. Płacimy nim za wzrost i rozwój kulturalny.

Zobacz również

  • Zygmunt Freud, Kultura jako źródło cierpień – opracowanie

    Dzieło uznawane jest za podsumowanie całej twórczości pisarskiej o charakterze psychoanalitycznym Zygmunta Freuda. Zostało wydane w 1930 roku. Praca wyraża wyraziste poglądy filozofa na temat kultury i cywilizacji oraz ich wpływu na życie człowieka oraz odczuwanie przez niego nieszczęścia.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11