Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Krzyk ostateczny - interpretacja i analiza - strona 2

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Dawid ogar się do dziewczyny wyskakujesz ?!
AUU GŁOWA W BETONIARCE • 2019-09-20 16:39:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

odmętu”, „rzeki przyszłych Babilonów”). Podmiot liryczny posługuje się także antytezą – „żyjąca a już umarła” – która doskonale charakteryzuje przyszłość cywilizacji. Z kolei powtórzenia („Biada”) podkreślają wpisaną w wiersz przestrogę.

„Krzyk ostateczny” - interpretacja

Pierwsza strofa wiersza przynosi wizję poety-proroka. Przestrzega on przed zbliżającymi się wydarzeniami. Chociaż mają one konkretne przyczyny polityczne i społeczne, podmiot liryczny zwraca uwagę na ich drugie dno – odwołując się do głodu, ognia, powietrza i wojny, nawiązuje do „Trisagionu” (a dokładnie do suplikacji uwzględnionej w polskiej wersji) –  hymnu „Święty Boże”. Światu grozi straszliwa, wręcz niewyobrażalna katastrofa. Wyruszyli już Czterej Jeźdźcy, by siać zniszczenie. Do Biblii nawiązuje także wizja „Babilonów drapaczy chmur”.

Od okrutnych wydarzeń nie będzie wolny także życie samego poety-proroka, bowiem cały dotychczasowy porządek świata runie, przemieni się w gruzy. Ludzie będą cierpieć.

Sposób obrazowania wybrany przez poetę można interpretować na dwa sposoby. Z jednej strony służy on oddaniu ogromu katastrofy niesionej przez wojnę (dołączając szalejące żywioły i głód), a z drugiej – uzmysławia,

Polecamy również:

 • Maria Dąbrowska - biografia i twórczość

  Maria Dąbrowska (z domu Szumska) urodziła się w 1889 roku w Russowie pod Kaliszem, w rodzinie ziemiańskiej. Uczyła się na pensjach w Kaliszu i w Warszawie, następnie zaś studiowała nauki przyrodnicze, socjologię i filozofię w Lozannie. Potem kontynuowała naukę w Brukseli, gdzie zaangażowała się działalność... Więcej »

 • Stefan Żeromski - biografia i twórczość

  Stefan Żeromski (pseud. Maurycy Zych) urodził się w 1864 roku. Był to rok upadku powstania styczniowego. Ten zryw niepodległościowy będzie niezwykle istotny dla późniejszej twórczości pisarza. W wielu utworach pisarz wraca do wydarzeń rozgrywających się w latach 1863 i 1864, opisując przede wszystkim... Więcej »

 • Franz Kafka - biografia i twórczość

  Niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego, ur. 3 lipca 1883 w Pradze. Jego ojciec prowadził sklep galanteryjny, a dzieciństwo Franza upłynęło w towarzystwie trzech sióstr: Gabrieli znanej jako „Elli", Valerii - „Valli” i Ottili - „Ottla”, które wywarły wielki wpływ... Więcej »

 • Maria Kuncewiczowa - biografia i twórczość

  Maria Kuncewiczowa (z domu Szczepańska) urodziła się w 1895 roku w Rosji (w Samarze). W 1900 roku jej rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie przyszła pisarka uczęszczała na kursy nauczycielskie. W 1916 roku podjęła zaś studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1921 roku wyszła za Jerzego Kuncewicza,... Więcej »

 • Michaił Bułhakow - biografia i twórczość

  Na początku lat 20. Bułhakow zyskał rozgłos i sławę jako pisarz. Jednak jego pisarstwo, a zwłaszcza powieść „Biała gwardia”, zostało uznane za wrogie wobec dokonań rewolucji, skutkiem czego od 1925 roku żadne dzieło pisarza nie ukazało się drukiem. W 1924 roku związał się z Lubow Jewgieniewną... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =