Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Gall Anonim Kronika polska - streszczenie - strona 3

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

zajmuje opis Bolesława Chrobrego: jego spotkania z cesarzem Ottonem, rządów itd. Bolesław zgromadził ogromne bogactwo, a wszyscy sąsiedzi zazdrościli mu znakomitej armii. Czytamy tutaj również o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.

Kolejny wierszowany fragment to opis śmierci Bolesława. Dalej Gall opowiada o tym, jak rozwijało się państwo polskie pod rządami kolejnych królów: Kazimierza Odnowiciela, Bolesława Śmiałego i Władysława Hermana. Gall Anonim relacjonuje słynny spór Bolesława Śmiałego z krakowskim biskupem Stanisławem, który ginie w czasie mszy świętej, zabity przez wysłanników króla. Na końcu księgi zamieszczono opis narodzin Bolesława Krzywoustego.

Księga II

Księga opisuje życie i młodość Bolesława Krzywoustego. Na początku czytamy o konflikcie między Bolesławem i jego bratem Zbigniewem i podziale państwa pomiędzy nich. Władca kształcił się od najmłodszych lat, lecz powszechnie doceniane są przede wszystkim jego umiejętności wojenne. To znakomity dowódca, odważny, mężny i silny. Na zasadzie kontrastu kronikarz ukazał Zbigniewa – buntownika gardzącego wiarą. W Księdze II poznajemy wojewodę Sieciecha spiskującego, by zabić obu braci i przejąć władzę. Wiele opisów kronikarz poświęcił relacjonowaniu walk Polski z Czechami i Pomorzanami.

Księga III

W księdze III Gall Anonim opisuje wydarzenia z lat 1109-1113. Relacjonuje atak Niemców i zdobycie Nakła przez Bolesława, a więc triumf Polski nad Pomorzanami oraz wyprawę na Czechy. W trakcie kolejnych wojen Bolesław i Zbigniew kilkakrotnie podejmują próby pogodzenia się, jednak Zbigniew zawsze łamie ustalone warunki.

Polecamy również:

 • Gall Anonim Kronika polska - plan wydarzeń

  1. Pieśń o okolicznościach narodzin Bolesława Krzywoustego 2. Położenie geograficzne Polski 3. Legenda o Popielu, którego zjadły myszy 4. Dzieje Piasta Kołodzieja Więcej »

 • Gall Anonim Kronika polska - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Kronika polska” Galla Anonima powstawała na dworze księcia Bolesława Śmiałego w okresie od 1112 do 1116 r. Chociaż została ona napisana w języku łacińskim, to ze względu na podejmowaną tematykę uważana jest za pierwsze polskie dzieło historyczne. Już wkrótce po powstaniu cieszyła się wielką... Więcej »

 • Gall Anonim Kronika polska - interpretacja

  Kronika jako gatunek literacki to utwór zawierający uporządkowane chronologicznie fakty, spisywane systematycznie i na bieżąco. Gdy mowa jednak o średniowiecznych kronikach, takich jak np. „Kronika polska”, ujawniają się inne ich cechy. Utwory z tego okresu nie są jedynie źródłami... Więcej »

 • Bolesław Chrobry jako ideał władcy

  „Kronika polska” Galla Anonima – pierwsze polskie dzieło historyczne – powstawała w latach 1112-1116. Tekst dzieła podzielony jest na 3 części, w których autor opisuje kolejno: - czasy od legendarnych początków państwa Polan po narodziny Bolesława Krzywoustego, - czasy młodości... Więcej »

 • Kronika polska jako panegiryk

  Panegiryk to utwór, który w jawny i dosadny sposób (często wręcz przesadny) sławi jakąś osobę, czyn lub wydarzenie. Gatunek ten narodził się w starożytnej Grecji, gdzie dzieła tego typu często były wygłaszane w czasie pogrzebów wybitnych jednostek. Panegiryczny charakter mogą mieć... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');