Charakterystyka Konrada Wallenroda - strona 3

wyśpiewywania tajemniczych pieśni, wygrażania wyimaginowanym postaciom i przeklinania ich. Cechy te mogą zatem świadczyć o niezrównoważeniu psychicznym bohatera i jego skłonnościach paranoicznych.

Bohater czy zdrajca?

Wreszcie najbardziej zauważalną sprzecznością, jaka ujawnia się w osobie Wallenroda jest jego dwuznaczne pod względem moralnym postępowanie. Można widzieć bowiem w Konradzie bohatera narodowego, który dla dobra ojczyzny poświęca wszystko: miłość, rodzinę, honor, a nawet życie. Wallenrod dokonuje wręcz ofiary całopalnej. Z drugiej strony można w tej postaci widzieć zdrajcę, który bezwzględnie wykorzystuje zaufanie niczego nieświadomych zakonników i wbija zakonowi przysłowiowy nóż w plecy.

To rozdarcie pomiędzy tymi dwoma poziomami konstrukcji postaci Wallenroda powoduje, że jest on postacią tragiczną. Jego tragizm leży właśnie w konieczności zmierzenia się z piętnem hańby, w bohaterstwie bez nagrody i śmierci bez chwały. Jest to wcielenie spiskowca, który oddając wszystko, nie dostaje niczego w zamian. Świadomy wybór takiego losu ma wydźwięk niesłychanie tragiczny.

Polecamy również:

  • Konrad Wallenrod - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Aldona - Litwinka, jedna z trzech córek Kiejstuta, zakochana w przybyszu przyjętym na dwór ojca. Wallenrod zdobywa jej serce swoją sławą i opowieściami o urokach rycerskiego życia w wielkich miastach. Dziewczyna naiwnie wierzy, że mąż pozostanie przy niej na zawsze. Podczas pożegnania i ona zdobywa... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02