Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Karol Szymanowski - biografia i utwory - strona 5

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Santa Caecila w Rzymie, a w następnym roku odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta. Także jego dzieła święciły w tym czasie olbrzymie triumfy. Warto wspomnieć, że premiery „Stabat Mater” w Europie i Stanach Zjednoczonych gromadziły tłumy, a sam utwór cieszył się wielkim uznaniem.

W 1934 r. Karol Szymanowski, pomimo gruźlicy, wciąż wiódł bardzo aktywne życie artystyczne. Miała wtedy miejsce seria jego koncertów, m.in.: w Belgii, Anglii, Francji oraz w Niemczech. Przez kolejne dwa lata Szymanowski nadal tworzył („Harnasie”) i podróżował, lecz jego stan zdrowia systematycznie się pogarszał. Na początku 1937 r. gruźlica zaatakowała gardło kompozytora, przez co mógł mówić tylko szeptem. Dnia 25 marca przewieziono go do sanatorium w Lozannie, lecz niezdolnemu do przyjmowania pokarmów Szymanowskiemu niewiele to pomogło.

Zmarł 4 dni później  (29 marca 1937 r.), a jego pogrzeb odbył się 7 kwietnia w Krakowie. Niezwykle cenionego kompozytora i pedagoga pochowano w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

Twórczość Karola Szymanowskiego

Początkowo największą inspirację dla Karola Szymanowskiego stanowili muzycy z ostatniego pokolenia romantyków (m.in. Richard Strauss). Jeszcze dzieła

Polecamy również:

 • Ignacy Jan Paderewski - biografia i utwory

  Ignacy Jan Paderewski urodził się w 1860 roku w Kuryłówce na Podolu w rodzinie o szlacheckim rodowodzie (herb Jelita). Ignacy był drugim dzieckiem, jego matka Poliksena z Nowickich zmarła niedługo po porodzie. Ojciec brał udział w powstaniu styczniowym, a później był więziony w Kijowie. Małym Ignacym... Więcej »

 • Mieczysław Karłowicz - biografia i utwory

  Mieczysław Karłowicz urodził się w 1876 roku w Wiszniewie. Jego ojciec, Jan Aleksander Karłowicz, był znanym etnologiem i językoznawcą. Rodzina mieszkała w rodzinnym majątku Sulistrowskich (rodzina ze strony matki) do 1882 roku. Później przeniosła się do Heidelbergu, potem do Pragi, Drezna a wreszcie osiadła... Więcej »

 • Gustav Mahler - biografia i utwory

  Gustav Mahler przyszedł na świat w 1860 roku w Kalište, miejscowości należącej wówczas do Cesarstwa Austriackiego (obecnie do Czech), jako drugie z dwanaściorga dzieci Bernarda i Marii. Mahlerowie byli niemieckojęzycznymi Żydami zajmującymi się handlem. W 1860 roku przenieśli się do Igławy, gdzie za... Więcej »

 • Richard Strauss - biografia i twórczość

  Richard Strauss urodził się w 1864 roku w Monachium. Jego ojciec, Franz Strauss, także był muzykiem, grał na waltorni. To on był pierwszym nauczycielem syna. Od 1882 Richard studiował filozofię i historię sztuki na uniwersytecie w Monachium, ale już po roku zrezygnował z nauki i wyruszył do Berlina. Tam został... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =