Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jean Jacques Rousseau - poglądy i dzieła - strona 5

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

zachwytu (m.in. Kant, a po latach także Goethe), a jednak sąd w Paryżu nakazał książkę spalić.

Społeczeństwo i państwo według Rousseau

Rousseau był zwolennikiem demokracji. W „Umowie społecznej” stworzył obraz takiego idealnego państwa rządzonego przez wszystkich obywateli. W XVII wieku ustrój demokratyczny funkcjonował jedynie w Szwajcarii i Holandii oraz w chylącej się ku upadkowi Polsce. Większość państw europejskich znajdowała się pod rządami absolutnych monarchów. Nic dziwnego, że ustrój demokratyczny traktowano jako niegroźną utopię, przykład modnego wówczas nonkonformizmu.

Zdaniem autora „Umowy społecznej”, każde państwo można założyć od nowa. Wystarczy zebrać całe społeczeństwo, które w akcie głosowania unieważni wszystko, co było wcześniej – wszelkie prawa własności, tradycje, porządek społeczny – i ustanowi nowe naturalne prawa, religie, politykę. W tak urządzonym państwie wszyscy obywatele są równi, a wola ogółu stoi ponad prawem jednostki: „(...) ktokolwiek odmówi posłuszeństwa woli powszechnej, będzie do tego zmuszony przez całe ciało [społeczne]: co nie oznacza niczego innego, jak że będzie zmuszony do wolności”.

Paradoksalnie, głosząc hasła demokratyczne,

Polecamy również:

  • Jean Jacques Rousseau - biografia

    Jean Jacques Rousseau przyszedł na świat w 1712 roku w Genewie. Jego rodzina była wyznania protestanckiego, jednak jakiś czas po śmierci matki, która zmarła przy porodzie, Jean dostał się pod opiekę pani de Warens, która przekonała go do katolicyzmu (po latach Rousseau powróci do protestantyzmu). Więcej »

Komentarze (1)
5 + 2 =
Komentarze
Immanuel kant • 2016-12-18 07:30:41
Praca nie na temat ! Nijak nie dotyczy utworu "Postęp i szczęście ludzkości"
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');