Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Schopenhaueryzm - filozofia Schopenhauera - strona 3

Ostatnio komentowane
kox
marek • 2019-12-07 11:29:34
2222
22 • 2019-12-07 07:47:26
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

kierująca ludzkim życiem, sama istota człowieka, jedyny byt niezniekształcony w procesie poznania. I przyczyna wszelkiego cierpienia. Irracjonalne dążenie do zaspokojenia pragnień czyni człowieka nieszczęśliwym, ponieważ zawsze pragnie on czegoś więcej i cierpi z powodu niezaspokojenia. Filozof wymienia tylko dwa dobre rozwiązania tej nieustannej męki – wyzbycie się pragnień lub kontemplacja sztuki. Oba jednak przynoszą tylko tymczasowe efekty.

Przezwyciężenie woli to jedyna droga poznania prawdy. Człowiek, wybitny artysta lub święty, poprzez samowiedzę, świadomość własnego istnienia i własnych ograniczeń, może poznać prawdę o naturze świata, musi jednak w tym celu wyzbyć się siebie, wyrzec się swojej indywidualnej woli i oddać bezwolnej kontemplacji idei. Taki stan osiąga artysta w akcie tworzenia. Odrzucenie własnej woli może też nastąpić poprzez połączenie się z wolą zbiorową. Zapomnienie o sobie i poświęcenie się dla dobra innych, a także asceza pozwalają przezwyciężyć wolę i ujrzeć świat takim, jak jest naprawdę. Założenia te określane są mianem metafizyki woluntarystycznej.

Za życia filozofa jego system nie był zbyt popularny, przegrywał z heglizmem i marksizmem. Dopiero

Polecamy również:

 • Przełom antypozytywistyczny

  Zjawisko określane mianem przełomu antypozytywistycznego w rzeczywistości było rozciągniętym w czasie procesem. Pierwsze przejawy kryzysu światopoglądu pozytywistycznego można dostrzec już na początku lat 80. XIX wieku. Zainicjowali go przedstawiciele nauk ścisłych, kwestionujący dotychczasową metodologię badań. Więcej »

 • Fryderyk Nietzsche - biografia

  Fryderyk Nietzsche przyszedł na świat w 1844 roku w Röcken. Na jego późniejszy światopogląd duży wpływ miała religia protestancka, w jakiej został wychowywany. Kiedy miał zaledwie 5 lat, stracił ojca i był wychowywany przez kobiety – matkę, babkę, ciotki i siostrę. W następnym roku rodzina... Więcej »

 • Henri Bergson - biografia

  Henri Bergson urodził się w 1859 roku w Paryżu w żydowskiej rodzinie. Jego ojciec, Michał Bergson, był znanym pianistą i kompozytorem, a siostra – Moina Mathers – zasłynęła jako artystka i okultystka. Rodzina Bergsonów początkowo mieszkała w Londynie, Henri od dzieciństwa uczył się więc języka... Więcej »

 • Pesymizm (pogląd filozoficzny i postawa) - definicja, cechy, przedstawiciele

  Pesymizm to postawa ukierunkowana na dostrzeganie negatywnych zjawisk. Koncentrowanie się na ciemnej stronie życia, krytyczna ocena rzeczywistości i brak złudzeń co do przyszłości. Więcej »

 • Dekadentyzm - definicja, cechy, przedstawiciele

  Dekadentyzm, określany też mianem „choroby wieku” to postawa światopoglądowa wyrażająca przekonanie o następującym schyłku kultury i cywilizacji europejskiej. Nurt zapoczątkowany w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku. Więcej »

Komentarze (3)
1 + 1 =
Komentarze
321123 • 2019-02-10 13:34:36
Czy to, że mysz urodzi się w stajni dla konia czyni ją koniem? Schopenhauer był niemieckim filozofem urodzonym w Gdańsku.
Outernauta • 2017-11-07 08:29:03
Gdańsk - Polska xDDD
Internauta • 2017-11-06 18:08:58
Wszystko spoko ale Artur nie był Niemieckim Filozofem gdyż urodził się w Polsce a dokładniej w Gdańsku ;)