Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mrożek Emigranci - streszczenie - strona 10

Ostatnio komentowane
Nic a tąd się nie dowiedziałam
Kalina • 2019-05-24 18:36:01
( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡...
( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ • 2019-05-24 08:40:31
z kąd brane
minerwa • 2019-05-23 17:15:59
Dzięki xd
Segawegaxd • 2019-05-22 19:12:55
Niezłe. Dzięki
Masza05x • 2019-05-22 18:56:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

o żonie, o dzieciach. Prowokatorów wysyła się zaś do profesorów i naukowców, nie do zwykłych robotników.

XX mówi, że siedzi cicho, dzięki temu władza się go nie czepia. AA drąży temat i pyta XX, czy ten myśli o wolności. XX nie bardzo rozumie, w czym rzecz. Stwierdza jednak, że AA może być księdzem. Takim księdzem od wolności. Uważa, że z władzą trzeba żyć w zgodzie, bo ta może człowiekowi coś odebrać. AA nie lubi władzy. XX twierdzi, że przed władzą obaj są równi. Nie ważne, że AA jest wykształcony, a XX nie. AA nazywa XX idealnym niewolnikiem, a siebie rycerzem ostatniej szansy.

AA zorientował się, że żyje niczym małpa w klatce i zapragnął być taką małpą, która żyje na wolności. Postanowił napisać książkę o człowieku w stanie czystym, czyli o niewolniku, o sobie. Twierdzi, że wszyscy myśliciele Zachodu nie wiedzą nic o niewolnictwie, a wszystko, co napisali do tej pory, mija się z prawdą. Tylko AA jest świadom, czym naprawdę jest niewola. W klatce nie mógł pisać. Bał się. Uciekł. Przestał być niewolnikiem, przestał się bać, ale nie mógł napisać już książki. Potem spotkał XX i zobaczył, że ten jest taki, jaki był AA, zanim rozpłynął się w wolności. XX jest jego muzą, natchnieniem.

Polecamy również:

 • Emigranci - plan wydarzeń

  1. Powrót i opowieść XX 2. Opowieść AA 3. Wspomnienia XX Więcej »

 • Emigranci - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw samotności)

  Dramat „Emigranci” po raz pierwszy ukazał się w drukiem w „Dialogu” w 1974 r., natomiast wystawiony został w 1975 r. Ukazuje on losy jednostki niemogącej wyzwolić się spod panowania systemu i władzy. Człowiek zachowuje się tak, jak nakazuje mu natura i historia. Więcej »

 • Emigranci - bohaterowie

  XX jest emigrantem z Polski. Wyjechał zagranicę w celach zarobkowych. Odkłada pieniądze, by po powrocie do Polski zbudować duży dom z ogrodem i zamieszkać w nim z rodziną. Jest niewykształcony. Nie zna języka. Więcej »

 • Emigranci - problematyka

  Dramat ukazuje bardzo trudną sytuację ludzi przebywających na emigracji. Jeden z bohaterów Mrożka wyjeżdża, by poprawić swój status materialny, drugi – ponieważ doskwiera mu brak wolności i czuje się osaczony przez władzę, inwigilowany. Każdy z nich na swój sposób jest wyobcowany. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =