Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dziennik - definicja, cechy, przykłady - strona 2

Ostatnio komentowane
kjmol;potgyhuijhnukmlo.,lkmjyghtkojlipu
yhgtuijikju • 2019-05-22 09:03:16
jd
jd • 2019-05-21 20:57:57
jest git
siemaneczko • 2019-05-21 18:36:35
pomaga polecam
ggggooo • 2019-05-21 15:34:04
Dziękuję za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
StelaMarisjoł • 2019-05-21 15:33:29
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

czy filmowych. Najistotniejszą cechą tego gatunku jest jego skupienie na codzienności i próba wyciągnięcia z niej wniosków o charakterze ogólnym.

Prekursorem dziennika jako formy publikowanej regularnie był Witold Gombrowicz, którego „Dziennik” drukowano od 1953 roku. Dzieło to łączyło w sobie cechy zapisków intymnych, eseistycznych, zawierało ostre polemiki zwłaszcza z polskim stereotypem ojczyźnianym. Ponadto osobne miejsce zajmowały w nim wstawki literackie oraz komentarze do tekstów innych twórców (np. Miłosza czy Wittlina). Jak twierdzi Jerzy Jarzębski, Gombrowicz zastosował w „Dzienniku” stylistykę kontrapunktu: zestawiał ze sobą fragmenty komiczne i dramatyczne. Dzięki tej metodzie udało mu się pokazać, że codzienność zawsze otwiera się na sensy uniwersalne.

Inni twórcy znanych dzienników to: Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska („Dzienniki czasu wojny”), Julian Przyboś („Zapiski bez daty”), Maria Kuncewiczowa („Zapiski bez daty”), Teodor Parnicki („Rodowód literacki”), Aleksander Wat („Mój wiek. Pamiętnik mówiony”) czy Herling-Grudziński („Dziennik pisany nocą”).

Osobne miejsce w polskiej literaturze lat 70. zajmował tzw. „łże-dziennik”, będący wyrazem próby powrotu pisarzy do rzeczywistości, jednocześnie zawierały one elementy typowo literackie. Gatunek ten był rodzajem autentyku, prowokował dyskusję o relacji pomiędzy fikcją a rzeczywistością. Przykładem „łże-dziennika” jest „Kalendarz i klepsydra” Tadeusza Konwickiego.

Polecamy również:

 • Esej - definicja, cechy, przykłady

  Essai po francusku oznacza „próbę” – od tego też słowa wywodzi się nazwa gatunku. Jest on gatunkiem z pogranicza literatury pięknej i naukowej, wypowiedzią prezentującą pogląd autora w jakiejś kwestii. Najczęściej wyraża jego punkt widzenia na tematy filozoficzne, artystyczne, czasami... Więcej »

 • Reportaż - definicja, cechy, przykłady

  Reportaż wykształcił się w drugiej połowie XIX stulecia, co było ściśle związane z rosnącym znaczeniem prasy, która często podejmowała bieżącą tematykę, obrazując zawiłości ludzkiego życia, opisując postęp technologiczny, najnowsze wydarzenia kulturalne, relacjonowała również podróże do... Więcej »

 • Powieść fantastyczno-naukowa - definicja, cechy, przykłady

  Powieść fantastyczno-naukowa wywodzi się z formy literackiej utopii oraz literatury wykorzystującej motyw nieprawdopodobnych podróży na inne planety. Jako prototyp gatunku można wskazać np. „Tamten świat” Cyrana de Bergeraca z XVII wieku czy fragmenty „Podróży Guliwera”... Więcej »

 • Dramat absurdu - definicja, cechy, przykłady

  Dramat absurdu, jak podaje „Słownik terminów literackich”, to jedna z najważniejszych odmian dramatu XX wieku, która charakteryzuje się odejściem od realizmu i zasady prawdopodobieństwa akcji na rzecz kategorii takich jak groteska i parodia. Więcej »

 • Antyutopia - defincja, cechy, przykłady

  Antyutopia (lub inaczej dystopia) według „Słownika terminów literackich” to „utopia negatywna”, a więc literackie wyobrażenie przyszłości, w której panuje totalitarny porządek społeczny, jednostka jest całkowicie poddana kontroli zewnętrznego sterowania (np. państwa), a wolność... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 4 =
Komentarze
gal anonim • 2016-10-12 13:37:28
przydaje sie ta definicja