Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dzień na Harmenzach - streszczenie - strona 4

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

kasztanów, mijając domek z zielonymi okiennicami. Przed dotarciem do celu musieli jeszcze przejść przez substancję odkażającą. Wszystko po to, by nie przenieśli żadnej zarazy.

Gdy Tadek i jego ekipa dotarli do celu, nie było jeszcze nikogo. Narrator podmienił kocioł na większy, co dostrzegło zbliżające się komando. Zaczęły się wyzwiska, było to zupełnie normalne – zawsze ten, kto był pierwszy, miał lepiej. Kotły nieśli Grecy, Kiedy tylko trochę się oddalili, bohater podszedł do nich i otworzył jeden z nich. Wszyscy byli okrutnie rozczarowani: „(…) pokrzywa. Rzadka, biała ciecz chlupie w kotle. Na powierzchni pływają żółte oka margaryny”. Kotły zaniesiono na dół.

Narrator dostrzegł Iwana i jego ekipę. Prędko udał się w tamtą stronę. Kątem oka zauważył, że mężczyzna i zaufany Grek chowają do worka zamordowaną gęś. Zbliżył się do Iwana i oddał mu rozparzoną słoninę. Wspomniał także mydła. Rozmówca zaznaczył, że kupił je od Żyda z Kanady za trzy jajka. Myślał też, iż dostanie więcej od pani Haneczki. Tadek szybko wyraził swoją chęć „oddania mu”. Mężczyźni popatrzyli sobie w oczy.

IV

Nad rowem rósł tatarak. Płynęła nim zielonkawa woda, brudna i pełna szlamu. Tadek starannie kopał uważając,

Polecamy również:

  • Dzień na Harmenzach - plan wydarzeń

    1. Tadek i inni więźniowie pracują na terenie gospodarstwa mieszczącego się na Harmenzach (narrator zajmował się szynami kolejki wąskotorowej) 2. Przybycie pani Haneczki, która miała dla narratora trochę jedzenia 3. Rozmowa o mydłach – Tadek uświadamia sobie, że został okradziony. Więcej »

  • Dzień na Harmenzach - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

    Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w gospodarstwie mieszczącym się na Harmenzach oraz w nazistowskim obozie Birkenau. Wydarzenia toczą się w ciągu jednego dnia – od rozpoczęcia pracy przez więźniów po ich powrót do miejsca przetrzymywania, wysłuchanie apelu i rozejście się do... Więcej »

  • Dzień na Harmenzach - bohaterowie

    Narrator - Tadek - w rozmowie z Bekerem przyznaje, że w obozie jest dopiero około pół roku. Jak na tak krótki czas Tadek czuje się naprawdę pewnie. Jego wymyślne sposoby prowokowania strażników (np. gwizdanie „Międzynarodówki”) perfekcyjnie ich rozwścieczają. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =