Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Do młodych - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

Ostatnio komentowane
kjmol;potgyhuijhnukmlo.,lkmjyghtkojlipu
yhgtuijikju • 2019-05-22 09:03:16
jd
jd • 2019-05-21 20:57:57
jest git
siemaneczko • 2019-05-21 18:36:35
pomaga polecam
ggggooo • 2019-05-21 15:34:04
Dziękuję za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
StelaMarisjoł • 2019-05-21 15:33:29
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

legendowy mrok”, „mgłę urojeń zedrzecie z błękitów”) oraz obecne są anafory (rozpoczynanie kolejnych wersów w ten sam sposób - „chociaż…”).

„Do młodych” - interpretacja

Utwór Adama Asnyka rozpoczyna się apostrofą do odbiorców: „Szukajcie prawdy jasnego płomienia!”. Podmiot liryczny stawia przed adresatami zadanie niezwykle trudne, lecz zdaje sobie sprawę z tego, iż świat wciąż pędzi naprzód, a wraz z nim – idą naprzód ludzie. Młodzi pozytywiści będą kolejnym ogniwem tego nieprzerwanego łańcucha i w dużej mierze to od nich zależy sytuacja, z jaką przyjdzie się zetkną nowemu pokoleniu. Dlatego też muszą nauczyć się szanować dorobek poprzednich generacji i „nie deptać przeszłości ołtarzy”.

W wierszu Asnyka bardzo wyraźnie przedstawiany jest postęp, który od wieków jest udziałem człowieka. Na bazie przeszłości – poprzez teraźniejszość – budowana jest przyszłość. Jeśli działania żyjących okażą się przemyślane i właściwe, może okazać się piękna i satysfakcjonująca (w ten sposób najczęściej patrzą na nią ludzie mający ją kształtować – młodzi „wraz z całą tęczą idealnych snów”).

Wiersz można odnieść także do sytuacji w kraju – na jego ziemi ojczystej po powstaniu styczniowym (1863-1864)

Polecamy również:

 • Daremne żale - interpretacja i analiza wiersza

  „Daremne żale” to wiersz Adama Asnyka z 1877 r. Dzieło to reprezentuje lirykę zwrotu do adresata. Podmiot liryczny kieruje swoje słowa do grupy ludzi mu współczesnych („Wy”). Przedstawia swoje poglądy i przekonania filozoficzne, szczególnie koncentrując się na odwiecznej,... Więcej »

 • Między nami nic nie było - interpretacja i analiza wiersza

  „Między nami nic nie było” to wiersz czterostrofowy. Każda strofa składa się z czterech wersów. Utwór skonstruowany został na zasadzie antytezy, czyli (pozornego) zaprzeczenia. Rozpoczyna się i kończy frazą: „Między nami nic nie było”, która spina całość klamrą poetycką. Więcej »

 • Jednego serca - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pochodzi z 1869 roku. Jego tematem jest pragnienie wyrażane przez człowieka, który czuje się samotny – życzenie szczęścia w miłości. Podmiot liryczny nie zostaje nazwany, lecz należy domniemywać, iż jest to człowiek cierpiący, pragnący bliskości bliźniego, poszukujący prawdziwego uczucia. Więcej »

 • Nad głębiami - opracowanie

  „Nad Głębiami” to cykl 30 sonetów autorstwa Adama Asnyka, które powstawały w okresie od 1883 do 1894 r. Wszystkie zebrane w nim wiersze cechują się regularną budową. Składają się z czterech strof, z których dwie liczą po cztery wersy, a dwie kolejne po trzy. Liczba sylab w... Więcej »

 • Dzisiejszym idealistom - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pt.: „Dzisiejszym idealistom” pochodzi z roku 1877. Znalazł się w zbiorze „Album pieśni” i stanowi jeden z programowych wierszy Asnyka, obok „Daremnych żalów” i „Do młodych”. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =