Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

w tej części pytanie retoryczne, które w  niezmiennej formie poeta kieruje do kolejnych postaci. Formuła ta opiera się na konstrukcji: „Coś ty (…) zrobił” ? Kolokwialna i jednocześnie niezwykle emocjonalna składnia tego zdania podkreśla osobiste zaangażowanie podmiotu lirycznego w poruszaną problematykę. Należy również zwrócić uwagę na rolę wielokropka, który wypełnia niemal całą strofę poświęconą Mickiewiczowi. Za pomocą tego zabiegu poeta buduje efekt przemilczenia i niedopowiedzenia. Tym samym zmusza czytelnika do uważnej lektury i zaprasza go do współtworzenia tekstu.

Kryzys człowieczeństwa

Istotą intelektualnej obserwacji Norwida, wynikającej z refleksji nad historią jest zatem twierdzenie, że ludzkość pragnie wielkich heroicznych autorytetów, które można by podziwiać z bezpiecznego dystansu, natomiast nie potrafi zaakceptować przejawów zwykłego człowieczeństwa. Bohaterstwo i świętość muszą mieć charakter niejako absolutny. Na tej podstawie poeta projektuje wizję przyszłego losu Mickiewicza („grób Twój jeszcze odemkną powtórnie”), który jednocześnie stanowi swoiste proroctwo odnoszące się do każdej wybitnej jednostki.

Parabola filozoficzno-religijna

Trzecia część tekstu poszerza

Polecamy również:

  • Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie... - treść wiersza

    Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie,Że ci ze złota statuę lud niesie,Otruwszy pierwej?Coś ty Italji zrobił, Alighieri,Że ci dwa groby stawi lud nieszczery,Wygnawszy pierwej?Coś ty, Kolumbie, zrobił Europie,Że ci trzy groby we trzech miejscachkopie,Okuwszy pierwej?Coś ty uczynił swoim, Camoensie,Że po raz... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10