Caravaggio - biografia i dzieła - strona 5

na siebie problemy – w wyniku oskarżenia o pobicie jednego ze współbraci zakon wystąpił o jego ekstradycję do Rzymu, przed którą Caravaggio ponownie uciekł – tym razem na Sycylię. Po kilku miesiącach powrócił do Neapolu licząc na protekcję znajomych i ułaskawienie, które pozwoliłoby na powrót do Rzymu, jakie ostatecznie uzyskał w 1610 roku. Do Wiecznego Miasta nigdy jednak nie dotarł, a przyczyny i dokładana data jego śmierci do dziś nie zostały jednoznacznie ustalone.

Współcześni Caravaggia co prawda uznawali jego geniusz jako plastyka, nie wykazywali jednak zrozumienia dla stylu i głębokiej wymowy psychologicznej jego dzieł, która miała zabłysnąć w pełnej glorii dopiero w świecie XIX-wiecznych symbolistów. Uznano wówczas wielki wkład artysty w rozwój nowych prądów w malarstwie nadając mu jednocześnie tytuł pierwszego wielkiego malarza epoki baroku.

Polecamy również:

  • Caravaggio Ofiarowanie Izaaka - opis, interpretacja, analiza

    Cała scena została przedstawiona w dużym zbliżeniu. Odbiorca dokładnie może przyjrzeć się szczegółom wyglądu Abrahama i mimice jego twarzy. Pomimo wyrazistej ekspresji, trudno jednoznacznie odczytać, co wyraża oblicze patriarchy. Kluczowy szczegół anatomiczny, a więc oczy, znajduje się tutaj w cieniu... Więcej »

  • Caravaggio Narcyz - opis, interpretacja i analiza obrazu

    „Narcyz” włoskiego, barokowego artysty Caravaggia przedstawia scenę mitologiczną. Na obrazie widać młodzieńca, który wpatruje się w swoje odbicie w wodzie. Uwaga malarza skupia się tylko i wyłącznie na tej postaci, w tle nie widać żadnego pejzażu. W dziele Caravaggia przeważają ciemne barwy.... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
XD
Xd • 2021-10-15 13:34:06
Es
Olek • 2021-10-15 13:30:44