Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pożegnanie z Marią - bohaterowie - strona 2

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

w narratorze liryczną część jego osobowości.

Maria

Studentka podziemnego uniwersytetu, młoda kobieta bardzo zakochana w Tadeuszu. Jej pasją także były sztuka i literatura. Mogła rozmawiać o nich całymi godzinami, niemal zupełnie nie czując upływu czasu.

By zarobić na swoje utrzymanie, Maria produkowała i rozwoziła bimber. Interes ten był dochodowy, chociaż bardzo niebezpieczny. Bohaterka chciała być samodzielna i nie angażować w tę działalność Tadeusza, który pracował w składzie budowlanym. Niestety, tego wieczora została ona złapana i wywieziona do „osławionego obozu nad Morzem”.

Kierownik

Jan zgromadził sporą sumę pieniędzy przed wojną, gdy pracował w żydowskim przedsiębiorstwie. Teraz jest kierownikiem jednego ze składów budowlanych, których właścicielem był Inżynier. Bohater ten zupełnie nie rozumie fascynacji Tadeusza i Marii sztuką (narratora pyta nawet, czy sprzeda swoje wiersze). Dla niego najważniejsza jest praktyczna strona życia. Robi wszystko, by się wzbogacić. Prowadzi nielegalne interesy, przyjmując dostawy cementu i sprzedając je bez wiedzy Inżyniera.

Pani doktorowa

Pani doktorowa była Żydówką, u której pracował kiedyś kierownik. Mężczyzna w akcie wdzięczności

Polecamy również:

  • Pożegnanie z Marią - plan wydarzeń

    1. Opis niewielkiego pokoiku 2. Spotkanie towarzyskie (z okazji ślubu znajomych) w kantorku 3. Przybliżenie sylwetek zgromadzonych 4. Maria oznajmia, że musi powoli wychodzić, gdyż rano powinna być wcześnie w pracy. Kobieta – studentka polonistyki – chce jeszcze wziąć ze sobą „Hamleta” Więcej »

  • Pożegnanie z Marią - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja)

    „Pożegnanie z Marią” zostało opublikowane po raz pierwszy w 1947 r. W opowiadaniu tym autor przedstawił ze sporą dozą autobiografizmu (wyraźne nawiązania do życia Borowskiego w czasie wojny) realia okupowanej Warszawy. Po przetrwaniu oświęcimskiego piekła pragnieniem twórcy stało się opowiedzenie... Więcej »

  • Pożegnanie z Marią - interpretacja tytułu

    Akcja „Pożegnania z Marią” rozgrywa się w okupowanej Warszawie. Główni bohaterowie zajmują niewielkie mieszkanko znajdujące się obok składu materiałów budowlanych, w którym pracuje narrator. Świat tego wnętrza wyraźnie kontrastuje z grozą i brutalnością obecną za oknami. Ich... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');