Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Miłosierdzie gminy - bohaterowie - strona 2

ludźmi. Sam kazał pokazywać Kuntzowi zęby i przechadzać się po sali, żeby zachęcić zebranych do licytacji. Wprawdzie dużo mówił o filantropii, lecz gdy przyszło ustalić wysokość dopłaty, stwierdził, że miłosierdzie ma swoje granice, a gminy nie stać, by płacić zbyt wiele za biedaków, bo ma wiele innych wydatków (jednym z nich była z pewnością budowa okazałego gmach urzędu, w którym odbywa się licytacja).

Mleczarz Probst

Mleczarz Probst to pewny siebie, okrutny i bezlitosny człowiek. Respekt przed nim mają wszyscy mieszkańcy Höttingen – gdy Probst pojawia się na licytacji, wszyscy milkną. Mleczarz był znany z tego, że wykorzystywał swoich parobków do granic możliwości. Jeden z nich popełnił nawet samobójstwo po trzech miesiącach służby u niego. Probst brał zawsze niską dopłatę za staruszka, gdyż i tak było to dla niego opłacalne: każdy nowy parobek musiał pracować tyle, by wystarczyło na jego utrzymanie, natomiast cała gminna dopłata trafiała do kieszeni mleczarza.

Zobacz również

 • Miłosierdzie gminy - plan wydarzeń

  1. Ludzie zbierają się przed gmachem gminy 2. Pan radca rozpoczyna licytację przemową o miłosierdziu gminy 3. Na salę zostaje wprowadzony stary tragarz Kuntz

  Więcej
 • Miłosierdzie gminy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Po raz pierwszy nowela „Miłosierdzie gminy” została wydrukowana w czasopiśmie „Kraj” w roku 1891. Później została włączona do zbioru „Ludzie i rzeczy” i opublikowana w roku 1898 w Warszawie.

  Więcej
 • Miłosierdzie gminy - problematyka

  „Miłosierdzie gminy” podejmuje kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest fałszywa dobroczynność bogatej części społeczeństwa gminy Höttingen. W imię haseł filantropijnych gmina wypracowała legalny system handlu ludźmi, zabezpieczając sobie w ten sposób stały dopływ taniej siły roboczej.

  Więcej
 • Miłosierdzie gminy - znaczenie tytułu

  „Miłosierdzie gminy” to tytuł przewrotny, pełen ironii. Bogaci mieszkańcy gminy Höttingen wystawili piękny, budzący podziw gmach gminy. Pieniądze na budowę pochodziły z funduszów, których gmina nie szczędziła na ten cel. Szczyciła się także swoją filantropią i dobroczynnością wobec najbiedniejszej i ...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28