Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Miłosierdzie gminy - bohaterowie - strona 2

Ostatnio komentowane
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

ludźmi. Sam kazał pokazywać Kuntzowi zęby i przechadzać się po sali, żeby zachęcić zebranych do licytacji. Wprawdzie dużo mówił o filantropii, lecz gdy przyszło ustalić wysokość dopłaty, stwierdził, że miłosierdzie ma swoje granice, a gminy nie stać, by płacić zbyt wiele za biedaków, bo ma wiele innych wydatków (jednym z nich była z pewnością budowa okazałego gmach urzędu, w którym odbywa się licytacja).

Mleczarz Probst

Mleczarz Probst to pewny siebie, okrutny i bezlitosny człowiek. Respekt przed nim mają wszyscy mieszkańcy Höttingen – gdy Probst pojawia się na licytacji, wszyscy milkną. Mleczarz był znany z tego, że wykorzystywał swoich parobków do granic możliwości. Jeden z nich popełnił nawet samobójstwo po trzech miesiącach służby u niego. Probst brał zawsze niską dopłatę za staruszka, gdyż i tak było to dla niego opłacalne: każdy nowy parobek musiał pracować tyle, by wystarczyło na jego utrzymanie, natomiast cała gminna dopłata trafiała do kieszeni mleczarza.

Polecamy również:

 • Miłosierdzie gminy - plan wydarzeń

  1. Ludzie zbierają się przed gmachem gminy 2. Pan radca rozpoczyna licytację przemową o miłosierdziu gminy 3. Na salę zostaje wprowadzony stary tragarz Kuntz Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Po raz pierwszy nowela „Miłosierdzie gminy” została wydrukowana w czasopiśmie „Kraj” w roku 1891. Później została włączona do zbioru „Ludzie i rzeczy” i opublikowana w roku 1898 w Warszawie. Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - problematyka

  „Miłosierdzie gminy” podejmuje kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest fałszywa dobroczynność bogatej części społeczeństwa gminy Höttingen. W imię haseł filantropijnych gmina wypracowała legalny system handlu ludźmi, zabezpieczając sobie w ten sposób stały dopływ taniej siły... Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - znaczenie tytułu

  „Miłosierdzie gminy” to tytuł przewrotny, pełen ironii. Bogaci mieszkańcy gminy Höttingen wystawili piękny, budzący podziw gmach gminy. Pieniądze na budowę pochodziły z funduszów, których gmina nie szczędziła na ten cel. Szczyciła się także swoją filantropią i dobroczynnością wobec... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =