Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Antoni Czechow – biografia, utwory

Ostatnio komentowane
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Biografia

Antoni Czechow urodził się 29 stycznia 1860 roku w Taganrogu. Był autorem noweli i dramatów. Uważa się go za klasyka rosyjskiej literatury. Pisarz pochodził z zamożnej kupieckiej rodziny. W rodzinnym mieście ukończył gimnazjum, a następnie rozpoczął studia medyczne w Moskwie. Ukończył je w 1884 roku, ale nie podjął pracy zawodowej. W tym okresie tworzył już krótkie utwory humorystyczne i satyryczne.

 

Antoni Czechow / www.wikipedia.org.pl

 

Antoni Czechow bardzo interesował się tematem zsyłki skazańców politycznych i kryminalnych. To zainteresowanie widać w większości jego utworów. Jego pierwszą sztuką była czteroaktówka pt. Płatonow .Jego twórczość nie cieszyła się jednak wówczas zbyt wielka popularnością. Czechow był jednym z propagatorów idei naturalizmu w teatrze, wyprzedzając w ten sposób epokę.

W 1901 roku pisarz poślubił aktorkę Olgę Knipper – grała w większości sztuk Czechowa. Autor chorował na gruźlicę, jednak pomimo choroby wybrał się na wyspę Sachalin, by zebrać materiał do swojej książki – Wyspa Sachalin. Antoni Czechow zmarł 15 lipca 1904 roku w wyniku postępującej choroby.

 

Utwory

Podczas studiów medycznych Czechow opublikował takie utwory jak Śmierć urzędnika czy Kameleon. Do pozostałych, najbardziej znanych opowiadań pisarza należą również:

Kasztanka

Spać się chce

Człowiek w futerale

Końskie nazwisko

Najsłynniejsze dramaty:

Płatonow

O zgubnym wpływie palenia tytoniu

Iwanow – czteroaktówka,

Niedźwiedź – jednoaktowa komedia,

Oświadczyny – jednoaktówka,

Drewniany demon – czteroaktowa komedia,

Jubileusz – jednoaktowa komedia

Mewa

Wujaszek Wania (przeróbka Drewnianego Demona)

Trzy siostry

Wiśniowy sad

Polecamy również:

  • Wujaszek Wania

    Czterowaktowa sztuka Antoniego Czechowa to opowieść o daremnym poświęceniu, niespełnionych miłościach, niezrealizowanych marzeniach i utraconych złudzeniach rozgrywająca się w dusznej atmosferze wiejskiej posiadłości. Więcej »

  • Antoni Czechow, Trzy siostry – streszczenie

    Najstarsza z tytułowych sióstr – Olga, pracuje jako nauczycielka w szkole i często wypełnia również obowiązku dyrektorskie. Druga z sióstr to Masza, która jest żoną nauczyciela z tej samej szkoły, w której pracuje Olga. Więcej »

  • Antoni Czechow, Śmierć urzędnika – streszczenie

    Tytułowym bohaterem opowiadania jest egzekutor Iwan Dmitricz Czerwiakow, którego poznajemy gdy ogląda operetkę w letnim teatrze w Petersburgu. W którymś momencie urzędnik obficie kichnął i ze wstydem zauważył, że staruszek przed nim przeciera swoja łysą głowę. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =