Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie - strona 5

się być zielony. Kolejnego dnia dziewczynki bawiły się w odgrywanie jednego ze znanych romansów. Ania chcąc realistycznie odegrać swoją rolę, położyła się w łódce i popchnięta przez koleżanki płynęła przez jezioro. Prąd okazał się tak silny, że Ania nie mogla zatrzymać łódki. Pomógł jej największy wróg, znienawidzony Gilbert.

Następną przygodą Ani był wyjazd z Dianą do jej ciotki mieszkającej w mieście. Dziewczynki wzięły udział w koncercie i poszły na wystawę. Po powrocie czekała ją miła niespodzianka. Maryla i Mateusz pozytywnie odpowiedzieli na propozycję panny Stacy, by Ania mogła uczestniczyć w dodatkowych lekcjach przygotowujących do egzaminu do seminarium. W czasie wakacji Ania odpoczywała i dojrzewała. Zdała egzaminy najlepiej ze wszystkich kandydatów. Potem wraz z przyjaciółmi udała się koncert w hotelu w Białych Piaskach. Niespodziewania poproszono ją o deklamację – wzbudziła zachwyt zebranej publiczności.

Na Zielonym Wzgórzu trwały przygotowania do wyjazdu Ani do seminarium. Po roku pilnej nauki Ania otrzymała stypendium i z radością wrócił na Zielone Wzgórze. Niestety powrót do domu okazał się tragiczny. W czasie pracy w stajni zmarł Matusz. Załamana Ania długo przeżywała śmierć ukochanego opiekuna. Opiekowała się też podupadającą na zdrowiu Marylą i pilnowała gospodarstwa. Wreszcie nastał kres rywalizacji i gniewu na Gilberta. Chłopak zrzekł się on na rzec Ani posady w szkole w Avonlea, dzięki czemu bohaterka mogła nadal pomagać Maryli, a Zielone Wzgórze nie zostało sprzedane. Ten gest stał się początkiem przyjaźni między Anią i Gilbertem.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37
Tak
skal • 2021-12-04 16:21:06
dlaczego tu nie ma właściwości tylko sam opis?!
Makłowicz • 2021-12-03 18:06:28